Nieznana substancja płynęła do jeziora. Akcja wielkopolskich strażaków

nieznana substancja fot. KM PSP Konin

W miejscowości Mąkolno w rowie odkryto nieznaną substancję. Strażacy z Konina i specjalna jednostka chemiczna z Poznania starają się nie dopuścić, by substancja dostała się do jeziora Mostkowskiego.

Substancję zauważono 23 marca około godziny 20.00. Osoba, która ją zauważyła, natychmiast zawiadomiła straż pożarną, bo rów prowadzi prosto do jeziora Mostkowskiego. Gdyby substancja okazała się toksyczna, mogłaby skazić wodę w jeziorze.

– Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Koninie zadysponował na miejsce zdarzenie Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Koninie oraz druhów z OSP Sompolno i OSP Mąkolno – poinformował st. kpt. Sebastian Andrzejewski z KM PSP w Koninie.

Na miejscu strażacy rzeczywiście zastali nieznaną substancję płynącą razem z wodą w kierunku jeziora. Oprócz strażaków obecny był także patrol policji.
– Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zatrzymaniu przepływu cieku wodnego za pomocą worków wypełnionych ziemią – wyjaśnił Sebastian Andrzejewski. – Po przybyciu na miejsce Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Koninie podjęto próbę identyfikacji nieznanej substancji przy użyciu dostępnych urządzeń pomiarowych.

Urządzenia nie wskazały zagrożenia, jednak strażacy uniemożliwili przepływ substancji do jeziora, wykorzystując w tym celu belę słomy, która została umieszczona w rowie, by zaabsorbowała substancję.

– Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki zanieczyszczonej wody – podsumował Sebastian Andrzejewski. – Ponadto na miejsce przybyła również grupa rozpoznania chemicznego ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 6 w Poznaniu, która pobrała próbki wody oraz dokonała ich analizy.

Mimo jednak starań strażaków nie udało im się zidentyfikować nieznanej substancji. Teraz dalsze działania w tej sprawie prowadzą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz policja.

Podziel się:

Ostatnio dodane: