Nie wierzyła w koronawirusa i nie przyjęła szczepionki. Zmarła w szpitalu na MTP

szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Historię pani Agnieszki, która nie wierzyła w koronawirusa i dlatego się nie zaszczepiła, opisał jeden z lekarzy w szpitalu tymczasowym na MTP. Kobiety nie udało się uratować. Jej córka wyraziła zgodę na opisanie tej historii. Ku przestrodze.

Pani Agnieszka została przyjęta do szpitala tymczasowego 17 grudnia. Nie chorowała na nic przewlekle, a zakażenie koronawirusem na początku przechodziła łagodnie. Nie była zaszczepiona – w jej otoczeniu po prostu bardzo długo nie było chorych osób, więc nie zdawała sobie sprawy, jak straszliwa jest ta choroba i w związku z tym nie widziała potrzeby szczepienia.

„Stan pacjentki przy przyjęciu był ciężki” – opisuje lekarz szpitala tymczasowego, Michał Lewandowski, na swoim profilu społecznościowym. – „Niskie wartości saturacji, zaburzenia kontaktu logicznego, niskie wartości ciśnienia tętniczego. Od samego początku rozważaliśmy podłączenie chorej do respiratora. W końcu przy wielkiej pomocy naszych pulmonologów udało się uzyskać satysfakcjonujące wartości saturacji przy użyciu nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej dodatnim ciśnieniem (NIPPV). Wykonany tomograf klatki piersiowej wskazywał na znaczne zajęcie płuc w wyniku covid-19, wyniki laboratoryjne wskazywały na cechy ciężkiego zakażenia. Podczas hospitalizacji w proces leczniczy byli zaangażowani pulmonolodzy, kardiolodzy, anestezjolodzy, specjaliści żywienia pozajelitowego oraz zespół pielęgniarski. Wszyscy dawali z siebie 100%. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwe środki leczenia farmakologicznego dostępne w Polsce”.

Pani Agnieszka podczas pobytu w szpitalu dowiedziała się bardzo dokładnie, czym jest zakażenie koronawirusem. Nie tylko z powodu swojej choroby – pięć dni przed jej przyjęciem do szpitala zmarł jej ojciec zakażony koronawirusem. Zarzekała się, że gdy tylko wróci do domu, zacznie aktywnie wspierać kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi. Deklarowała też, że sama zaszczepi się, gdy tylko będzie to możliwe. Niestety, nie było to możliwe.

„Pomimo niesamowitej woli walki ze strony chorej oraz ogromnego wysiłku personelu Szpitala Tymczasowego MTP w Poznaniu Pani Agnieszka zmarła w dniu 26.12.2021 r.” – napisał lekarz. – „Miała 47 lat. Była wspaniałą matką, córką, żoną oraz przyjaciółką wielu osób. Pani Agnieszka swą chęcią do przezwyciężenia choroby skradła serca całego personelu zaangażowanego w jej proces leczenia. Jest to jeden z przykładów wielu dramatów ludzkich rozgrywających się na terenie szpitali tymczasowych na świecie. Jako personel medyczny nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego nadal tak wiele osób pozostaje niezaszczepiona przeciwko covid-19. Parafrazując ks. Jana Twardowskiego – Śpieszmy się szczepić ludzi, tak szybko odchodzą…”.

fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)