Nie będzie autobusów z Chodzieży do Piły. Kilka miejscowości w powiecie ma kłopot

Chodzież fot. UM Chodzież

Mieszkańcy powiatu chodzieskiego tracą połączenie autobusowe z Piłą. Pilski PKS poinformował o likwidacji połączenia ze względu na niską frekwencję. Jednak z tego powodu kilka miejscowości straci połączenie z Piłą i z Chodzieżą.

Autobusy nie kursują na tej trasie od 1 stycznia.
„PKS Spółka z o.o. w Pile informuje, że z uwagi na bardzo niską frekwencję podróżnych, a tym samym brak rentowności na linii Piła – Chodzież – Piła, od 01.01.2023 r. skraca wykonywanie ww. kursów do odcinka Piła – Chrustowo – Nowa Wieś Ujska – Piła” – informuje przewoźnik na swojej stronie.

Jak powiedziała Radiu Poznań Anna Chmura z PKS Piła, mieszkańcy powiatu chodzieskiego, bo to oni byli głównie pasażerami tego autobusu, wolą podróżować koleją, bo mają bardzo dobre kolejowe połączenie między Piłą a Chodzieżą i wystarczająco dużo pociągów. Z tego powodu tak mało osób korzystało z komunikacji autobusowej, że przestała się ona opłacać.

Jednak na terenie starostwa chodzieskiego nie wszystkie miejscowości mają dostęp do linii kolejowej. Dla pozostałych jedynym łącznikiem ze światem, o ile nie mają własnego samochodu, był autobus PKS. I teraz ci mieszkańcy pozostali bez komunikacji.

Starosta chodzieski Mirosław Juraszek powiedział Radiu Poznań, że starostwo zostało zaskoczone decyzją przewoźnika i teraz jest na etapie sprawdzania, jak wygląda komunikacja w miejscowościach, do których kursował ten autobus – chodzi tu o miejscowości takie jak Nietuszkowo czy Kamionka, które są położone daleko od stacji kolejowej. Chodzi tu zwłaszcza o uczniów i studentów dojeżdżających do szkół w Pile albo w Chodzieży. Na razie jest tylko jedna informacja o uczniu pilskiej szkoły mundurowej, który nie ma jak dojechać, ale zbieranie ankiet od mieszkańców jeszcze trwa.

Gdyby się okazało, że niektóre miejscowości zostały wykluczone komunikacyjnie, starostwo będzie się starało o wsparcie na uruchomienie połączeń z Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: