W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Młodzi ludzie wraz z przedstawicielami organizacji kombatanckich, władz miasta i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zgromadzili się na cmentarzu na ulicy Bluszczowej, aby oddać hołd tym, którzy przyczynili się do pierwszego powojennego zrywu wolnościowego w Polsce. Inicjatywa ta jest częścią corocznej akcji “Światełko dla Czerwca ’56”, która ma na celu kultywowanie pamięci o wydarzeniach z czerwca 1956 roku.
Podczas uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach, w tym na grobie Czesława Jackowskiego, ślusarza z Zakładów H. Cegielskiego, który stał się jedną z ofiar tragicznych wydarzeń. Jackowski, postrzelony podczas protestów, zmarł po kilku miesiącach w szpitalu. Jego historia jest jednym z wielu tragicznych losów związanych z Poznańskim Czerwcem.
Akcja “Światełko dla Czerwca ’56” organizowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, trwa już osiem lat i obejmuje dwie edycje rocznie. W czerwcu uczestnicy odwiedzają groby ofiar, podczas gdy w październiku koncentrują się na mogiłach osób, które przyczyniły się do upamiętnienia tego robotniczego zrywu.
W tym roku, podczas inauguracji XVI edycji, wspólnie złożono hołd i przypomniano młodszym pokoleniom o znaczeniu Poznańskiego Czerwca dla historii Polski.