środa, 16 października, 2024

Poznań uczcił 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych

W 44. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, uczcił pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. Uroczystości w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się mszą świętą w kościele dominikanów przy alei Niepodległości.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów, wraz z pocztami sztandarowymi, przemaszerowali na plac Mickiewicza. Tam, pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych złożyli wiązanki kwiatów. W imieniu mieszkańców Poznania hołd oddali przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz zastępczyni prezydenta Natalia Weremczuk.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nie był obecny na lokalnych uroczystościach, ponieważ uczestniczył w głównych obchodach święta w Gdańsku – miejscu podpisania najważniejszego z porozumień sierpniowych.

Porozumienia sierpniowe to historyczne umowy zawarte w sierpniu 1980 roku między strajkującymi robotnikami a komunistycznym rządem PRL. Były one rezultatem masowych strajków, które wybuchły w całej Polsce, z epicentrum w Stoczni Gdańskiej.

Głównym osiągnięciem porozumień było zalegalizowanie niezależnych związków zawodowych, co doprowadziło do powstania NSZZ “Solidarność” – pierwszej w bloku wschodnim niezależnej od władz organizacji związkowej.

Porozumienia obejmowały także inne postulaty, takie jak prawo do strajku, zwolnienie więźniów politycznych, ograniczenie cenzury czy poprawa warunków pracy i płacy.

Podpisanie porozumień sierpniowych uznaje się za jeden z kluczowych momentów w procesie demontażu systemu komunistycznego w Polsce i początek pokojowych przemian, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPoznań uczcił 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych