Władze województwa wielkopolskiego rozpoczęły serię spotkań mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). Inicjatywa, zapoczątkowana przez II wicewojewodę Jarosława Maciejewskiego, skierowana jest nie tylko do rolników, ale także do sołtysów, radnych i mieszkańców terenów dotkniętych występowaniem wirusa.
Pierwsze spotkania odbyły się w Ryczywole w powiecie obornickim oraz w Sarbii-Sarbce w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz lokalnych, parlamentarzyści, a także eksperci z różnych instytucji, w tym Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Lasów Państwowych.
Wicewojewoda Maciejewski podkreślił, że rozprzestrzenianie się ASF może być spowodowane nie tylko przez rolników, ale także przez turystów i urlopowiczów, którzy nieświadomie mogą przenosić wirus między regionami. Dlatego tak ważne jest edukowanie całego społeczeństwa na temat zagrożeń i sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz senator Jan Filip Libicki zapewnili o swoim wsparciu dla rolników i mieszkańców w walce z ASF. Zaproponowali również aktualizację przepisów, aby lepiej wspierać hodowców.
Dominika Kmet, Wielkopolska Wojewódzka Lekarz Weterynarii, omówiła aktualną sytuację w województwie i podkreśliła, że człowiek jest najsłabszym ogniwem w rozprzestrzenianiu wirusa. Zwróciła uwagę na znaczenie szkoleń przypominających o zasadach higieny i dezynfekcji.
Przedstawiciele Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprezentowali możliwości wsparcia doradczego dla hodowców, w tym pomoc w uzyskaniu środków na finansowanie bioasekuracji. Pracownicy ARiMR podkreślili znaczenie terminowego dokonywania zgłoszeń.
Łowczy okręgowi i przedstawiciele Lasów Państwowych omówili działania podejmowane w celu ograniczenia występowania ognisk ASF. Rolnicy natomiast zgłaszali potrzebę usprawnienia procedur i dzielili się doświadczeniami w ochronie swoich gospodarstw przed ASF.
Spotkania te są częścią szerszej kampanii edukacyjnej mającej na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Wielkopolsce i ochronę lokalnego sektora hodowli trzody chlewnej.