Sprawdzanie zgód TCF
środa, 26 marca, 2025

Historyczny obiekt do generalnej przebudowy – Palmiarnia Poznańska przed modernizacją

Palmiarnia Poznańska, jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w kraju, stoi przed największą modernizacją od ponad 30 lat. 

Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczęły procedurę przetargową na wyłonienie inżyniera kontraktu dla modernizacji Palmiarni Poznańskiej. Równolegle trwają prace nad kompleksową dokumentacją projektową oraz pozyskiwaniem niezbędnych pozwoleń budowlanych.

Historia tego wyjątkowego obiektu sięga 1911 roku. Po zniszczeniach wojennych, dzięki zaangażowaniu prywatnych darczyńców, udało się zachować bezcenną kolekcję roślin. Obecnie w dziesięciu klimatyzowanych pawilonach można podziwiać 1100 gatunków egzotycznych okazów, w tym wiele zagrożonych wyginięciem.

Wśród najcenniejszych eksponatów znajduje się liczący około 400 lat sagowiec australijski oraz oliwka europejska, która przetrwała zawieruchę II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje również wiktoria królewska – największa w Polsce roślina pływająca, której liście osiągają średnicę dwóch metrów i potrafią utrzymać znaczne obciążenie.

Od 2010 roku obiekt posiada status Ogrodu Botanicznego, co umożliwia wykorzystanie zbiorów nie tylko do celów ekspozycyjnych, ale również naukowych i edukacyjnych. Kompleks o powierzchni 5,5 tys. metrów kwadratowych stanowi integralną część zabytkowej tkanki Łazarza i wraz z parkiem Wilsona znajduje się w rejestrze zabytków.

Poprzednia gruntowna modernizacja obiektu miała miejsce w latach 1982-1992. Planowana przebudowa obejmie wymianę oszklenia fasad i dachów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Modernizacji doczekają się również akwarium, kawiarnia oraz zaplecze administracyjne.

W ramach inwestycji przewidziano także przebudowę głównego wejścia oraz utworzenie nowych zbiorników wodnych, które pomieszczą m.in. duże okazy ryb rzecznych pochodzących z Ameryki Południowej. Projekt uwzględnia również rewitalizację terenów zielonych wokół obiektu z naciskiem na rozwiązania wspierające retencję wodną.

Modernizacja obejmie także infrastrukturę techniczną, w tym systemy ogrzewania, wentylacji i oświetlenia. Planowane jest wdrożenie automatycznych systemów sterowania oraz multimediów. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Realizacja projektu uzależniona jest od pozyskania środków finansowych. Władze miasta liczą na wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Po zabezpieczeniu finansowania zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańHistoryczny obiekt do generalnej przebudowy - Palmiarnia Poznańska przed modernizacją