Na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania powróciła rozszerzona wystawa poświęcona herbowi stolicy Wielkopolski. Ekspozycja “Poznaj herb Poznania” została wzbogacona o nowe plansze, prezentujące historię innych symboli miasta.
Autorem i pomysłodawcą wystawy jest Aleksander Bąk, specjalista w dziedzinie heraldyki i weksylologii. Jest on synem Jerzego Bąka, poznańskiego artysty-plastyka i architekta wnętrz, który zaprojektował obecną formę herbu Poznania.
Wystawa, która po raz pierwszy była prezentowana w sierpniu, składa się z 21 plansz podzielonych na 7 sekcji. Obejmują one historię herbu Poznania, jego budowę, patronów miasta, orła Królestwa Polskiego, symbolikę muru miejskiego, klucze św. Piotra oraz koronę miasta stołecznego. W rozszerzonej wersji dodano sześć nowych plansz, poświęconych symbolom Poznania, sztandarowi miasta, łańcuchowi prezydenta oraz wyróżnieniom i nagrodom miejskim.
Historia herbu Poznania sięga XIV wieku. Najstarszy wizerunek, który znamy, pochodzi z dokumentu z 1344 roku i niewiele różnił się od obecnego. W XIX wieku, pod wpływem władz niemieckich, zmieniono kolorystykę herbu – mury miejskie stały się ceglane, a białego orła zastąpił czarny na złotym tle. W okresie II Rzeczypospolitej herb został zatwierdzony w 1936 roku, z srebrnym murem miejskim i orłem bez korony. W czasach PRL orzeł również nie miał korony, ale posiadał złotą przepaskę.
Prace nad współczesnym wzorem herbu rozpoczęły się w 1991 roku, a w 1997 roku Rada Miejska Poznania przyjęła herb w stylizacji autorstwa Jerzego Bąka.
Wystawa “Poznaj herb Poznania” będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta do 31 października, umożliwiając mieszkańcom i gościom zapoznanie się z bogatą historią i symboliką herbu stolicy Wielkopolski.