Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co się będzie działo?

Przyjazd I. J. Paderewskiego, uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, obozowisko powstańcze, uroczysty marsz i wystawa w WMN – 27 grudnia obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Obchody – jak co roku – rozpoczną się już dzień wcześniej. 26 grudnia na Dworzec Letni w Poznaniu przejechał o godzinie 15.45 Ignacy Jan Paderewski (w tej roli Andrzej Lajborek), a na dworcu powitał go Poznański Chór Nauczycieli Im. Ignacego Jana Paderewskiego. Podróż genialnego muzyka odbyła się pociągiem retro.

Główne obchody

27 grudnia o godzinie 11.15 rozpoczną się główne obchody rocznicy powstania złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Kwiaty zostaną także złożone przy tablicach: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

O godzinie 12.30 rozpocznie się w Farze Poznańskiej Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, a o 16.40, w godzinę rozpoczęcia powstania, centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na ulicy Wierzbięcice. Uroczystości rozpoczną się od uruchomienia syreny alarmowej na jedną minutę o 16.40, tyle także będą biły dzwony poznańskich kościołów. Na minutę zatrzymają się też tramwaje i zostanie w nich odtworzony okolicznościowy komunikat informujący o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Ci, którzy nie dotrą na uroczystości, będą mogli je śledzić w internecie na stronie Powstania Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy. Kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji muszą się liczyć ze zmianami w organizacji ruchu w rejonie uroczystości. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdów, tramwaje linii nr 2 i 10 zmienia trasy i kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy ulicą Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zmian, ale z ograniczeniem prędkości od godziny 16.15 do 18.15.

Dodatkowe atrakcje

27 grudnia przez po raz pierwszy przejdzie Marsz Powstania Wielkopolskiego. Wyruszy o godzinie 18.00 sprzed pomnika Powstańców Wielkopolskich, przejdzie ulicami: Niezłomnych, Ratajczaka, 27 Grudnia i zakończy się na placu Wolności. Podczas marszu śpiewana będą patriotyczne i powstańcze pieśni, odbędzie się też inscenizacja przejazdu Jana Ignacego Paderewskiego z wykorzystaniem repliki zabytkowego pojazdu, będzie też można przed hotelem Bazar posłuchać słynnego przemówienia Paderewskiego, które porwało Wielkopolan do walki.

Tego dnia nie zabraknie też dodatkowych atrakcji – warto na przykład odwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku (czynne od 10.00 do 17.30) i zobaczyć wystawę czasową: “Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Natomiast przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich (ul. Ludgardy/Paderewskiego) na chętnych będzie czekało Obozowisko Powstańcze (od godz. 13.00 do 17.00), na którym stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman” nie tylko pokaże, jak wyglądały powstańcze obozy i zaprezentuje się w ówczesnym umundurowaniu, ale też pokaże replikę samolotu Fokker D.VII i armatę (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN. Kapela Zza Winkla będzie zachęcać do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Miłośnicy gier miejskich 27 grudnia będą mogli wziąć udział w Grze Miejskiej “Pierwsze Iskry” lub wybrać się na “Spacer śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” z Jarosławem Redlińskim z Grupy Przewodników PoPoznaniu – oba wydarzenia rozpoczną się przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu.

28 grudnia z kolei o godzinie 10.30 z kolei będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. To zwiedzanie będzie poświęcone tragicznym losom powstańców, którzy zostali jednymi z pierwszych ofiar Konzentrationslager Posen w Forcie VII. Podczas niego w hołdzie pomordowanym zostaną zapalone symboliczne znicze przy Ścianie Śmierci.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, główny organizator obchodów rocznicy, zaprasza do wywieszania flag powstańczych.
– 104. rocznicę wybuchu Powstania chcemy uczcić godnie – mówił marszałek Marek Woźniak. – Ponieważ w ubiegłym roku zaproponowana przez nas akcja rozdawania mieszkańcom Poznania powstańczych flag spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, będziemy ją kontynuować. Chcemy nadać jej szerszy wymiar i dlatego tegorocznej kampanii promocyjnej towarzyszyć będzie hasło “WywieśMY flagi dla Powstańców!”.

Strona głównaPoznańNarodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Co się będzie działo?