Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądały obchody?

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego, obozowisko powstańcze, gra miejska i specjalna wystawa w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. 27 grudnia będziemy obchodzić 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, a obchody rozpoczną się już dzień wcześniej.

Obchody 104. rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpocznie tradycyjnie już przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego – w tej roli Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego – do Poznania na Dworzec Letni, który nastąpi 26 grudnia o godzinie 15.45. Na dworcu powita go Poznański Chór Nauczycieli Im. Ignacego Jana Paderewskiego, który zapewni oprawę muzyczną i zaprosi do wspólnego śpiewania. Warto dodać, że podróż Mistrza odbędzie się pociągiem retro, który zapewnia spółka Koleje Wielkopolskie. Chętni mogą kupić bilety na przejazd pociągiem w cenie 10 zł – są już dostępne na stronie spółki.

27 grudnia warto odwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku (czynne od 10.00 do 17.30) i zobaczyć wystawę czasową: “Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)”. Muzeum proponuje też oprowadzanie kuratorskie po wystawie o godzinie 9.30, ale trzeba się na nie zapisać w muzeum. Rodziny z małymi dziećmi mogą wziąć udział w warsztatach “Gzubek na tropie niepodległości” o 10.30 i 12.00, podczas których, dzięki najnowszej publikacji WMN, dowiedzą się dlaczego Powstanie Wielkopolskie jest ważnym świętem. Warsztaty skierowane są do dwóch grup wiekowych: 5-6 lat oraz 7-8 lat i tu także trzeba się zapisać.

Przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich (ul. Ludgardy/Paderewskiego) na chętnych będzie czekało Obozowisko Powstańcze (od godz. 13.00 do 17.00) – stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Jego atrakcją będzie replika samolotu Fokker D.VII i opowieść o tym, jak ten dwupłatowy myśliwiec produkcji niemieckiej wykorzystali Wielkopolanie podczas powstania. Będzie tu też armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN, która została uwieczniona między innymi na obrazie Leona Prauzińskiego – a Kapela Zza Winkla będzie zachęcać do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Miłośnicy gier miejskich także znajdą coś dla siebie – 27 grudnia można wziąć udział w Grze Miejskiej “Pierwsze Iskry” lub wybrać się na “Spacer śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” z Jarosławem Redlińskim z Grupy Przewodników PoPoznaniu. Oba wydarzenia rozpoczną się przed budynkiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu.

28 grudnia o 10.30 z kolei można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. To zwiedzanie będzie poświęcone tragicznym losom powstańców, którzy zostali jednymi z pierwszych ofiar Konzentrationslager Posen w Forcie VII i podczas niego zostaną zapalone symboliczne znicze przy Ścianie Śmierci w hołdzie pomordowanym powstańcom.

Warto dodać, że 27 grudnia udział we wszystkich wydarzeniach oraz wstęp do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości jest bezpłatny.

Strona głównaPoznańNarodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądały obchody?