Rusza akcja „WywieśMY flagi dla Powstańców!”. Gdzie będą rozdawać flagi?

Powstanie Wielkopolskie, rozdawanie flag fot. K. Adamska

W tym roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w kampanii społecznej promującej wspólne świętowanie i wywieszanie flag, które będą rozdawane w pięciu miastach.

– 104. rocznicę wybuchu Powstania chcemy uczcić godnie – podkreśla marszałek Marek Woźniak. – Ponieważ w ubiegłym roku zaproponowana przez nas akcja rozdawania mieszkańcom Poznania powstańczych flag spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, będziemy ją kontynuować. Chcemy nadać jej szerszy wymiar i dlatego tegorocznej kampanii promocyjnej towarzyszyć będzie hasło „WywieśMY flagi dla Powstańców!”.

Dlatego też w grudniu, w pięciu wielkopolskich miastach, zaplanowano wydarzenia plenerowe – Miasteczka Powstańcze – podczas których flagi będą rozdawane mieszkańcom. Atrakcje wydarzeń pozwolą wszystkim odwiedzającym przenieść się do 1918 roku i poczuć wyjątkową atmosferę tamtych dni: zobaczyć, jak wyglądał obóz powstańczy, salonik prasowy, zakład rzemieślniczy czy zdjęć i obrazy z tamtych czasów. Chętni będą mogli także wykonać samodzielnie flagę powstańczą, proporczyki czy rozetę, wspólnie pośpiewać piosenki i zrobić pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami. Dla tych, którzy lubią wyzwania, przygotowany został „pokój zagadek”, a wszystkim doda sił „grog powstańczy 0% – przeciwdziałający szkorbutowi”.

Miasteczka Powstańcze będzie można odwiedzić w dniach:
– 9 grudnia 2022 w Pile, plac Konstytucji 3 Maja, godz. 15.00-19.00
– 10 grudnia 2022 w Lesznie, Rynek, godz. 15.00-19.00
– 11 grudnia 2022 w Kaliszu, Skwer Rozmarek, godz. 12.00-16.00
– 17 grudnia 2022 w Koninie, plac Wolności, godz. 14.00-18.00
– 18 grudnia 2022 w Poznaniu, na terenie MTP przy Jarmarku Świątecznym, godz. 14.00-18.00

Szczegóły obchodów i towarzyszących atrakcji znajdują się na stronie internetowej Powstania Wielkopolskiego. Tradycyjnie najważniejszym punktem obchodów będą uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, które rozpoczną się 27 grudnia o godzinie 16.40. I tradycyjnie też następnego dnia delegacja z Wielkopolski wraz z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, uda się do Warszawy, by w uroczystym pochodzie przejść przez centrum i oddać hołd powstańcom.

– Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tych wydarzeniach – powiedział marszałek Marek Woźniak. – Bez względu na to, jak bardzo się na co dzień różnimy, to przecież tworzymy dumną z Wielkopolski wspólnotę. Rok temu przeżywaliśmy radość z ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Te pozytywne emocje, jak również niezmienna chęć oddania w tym grudniowym czasie hołdu bohaterskim przodkom, towarzyszą nam także teraz.

Podziel się:

Ostatnio dodane: