Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (PROGRAM)

Powstanie Wielkopolskie, obchody fot. L. Łada

Centralne obchody przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i zmiany w organizacji ruchu w centrum – 27 grudnia Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 organizuje obchody 104. rocznicy wybuchu powstania.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie w Poznaniu odbędą się tradycyjne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Program obchodów:

Godzina 11.15 – złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu

Złożenie kwiatów przy tablicach: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich

Godzina 12.30 – Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, Fara Poznańska

Godzina 16.40 – Centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

W centralnych uroczystościach przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przewidziany jest udział ok. 500 osób. Swój udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta RP potwierdził Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Wieniec przy pomniku złoży delegacja władz samorządowych województwa wielkopolskiego z marszałkiem Markiem Woźniakiem na czele.

Ci, którzy nie dotrą na uroczystości, będą mogli je śledzić online za pośrednictwem strony poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. W tym roku po raz pierwszy transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia oznaczają także czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich, czyli przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi.

Od godziny 10.00 do ok. godziny 22.00 jezdnia ul. Królowej Jadwigi w kierunku ul. Górna Wilda zwężona zostanie do jednego pasa ruchu na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda.

Od godziny 15.30 do godziny 18.30 w związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Matyi do ul. Ks. Jakuba Wujka poprowadzony zostanie objazd: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową. Zostaną także wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej.

Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16.15 do godziny 18.15.

O godzinie 16.40, godzinie rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, w stolicy Wielkopolski na 1 minutę zatrzymają się tramwaje. W pojazdach komunikacji publicznej zostanie odtworzony okolicznościowy komunikat informujący o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zostanie też uruchomiona syrena alarmowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Powstańców Wielkopolskich. Syrena będzie emitowała sygnał ciągły trwający 1 minutę. Także o godzinie 16.40 przez jedną minutę będą biły dzwony w kościołach archidiecezji poznańskiej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: