Narodowcy przerwali spotkanie w Poznaniu z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko!

Biblioteka Raczyńskich fot. L. Łada

„Historii nie znacie, nazistów wspieracie” – z transparentem z takim hasłem grupa kilkunastu narodowców wtargnęła na spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko do Biblioteki Raczyńskich. Interweniowała policja.

Spotkanie odbywało się 7 marca w Bibliotece Raczyńskich, było też transmitowane online na profilu BR. Oksana Zabużko to autorka ponad 20 książek od tomików poezji poprzez prozę po eseje filozoficzne, laureatka wielu nagród, także międzynarodowych. Spotkanie odbywało się w cyklu „Poznańska kultura dla Ukrainy. Rok po wybuchu wojny”, a pisarka promowała na nim swoją książkę „Najdłuższa podróż”, poświęconą jej odczuciom w związku z wojną w Ukrainie.

Jak podaje portal „epoznan”, zajście z narodowcami na bieżąco relacjonował Krzysztof Czub z telewizji WTK. Według jego relacji kilkanaście osób, które pojawiło się na sali, uniemożliwiło przeprowadzenie spotkania. Krzyczały, że są u siebie i nie pozwolą na promowanie „faszyzmu” oraz „banderyzmu” w Poznaniu. Miały ze sobą transparent z napisem „Historii nie znacie, nazistów wspieracie”.

Ochrona Biblioteki Raczyńskich wezwała policję, a spotkanie przerwano. Narodowcy zostali usunięci z sali przez policję, a rozmowę z Oksaną Zabużko dokończono już online. Pisarka powiedziała, że bardzo jej przykro z powodu tego zajścia, które zmusiło do kontynuacji spotkania wirtualnie, a nie na żywo. Ale uznała je za ciche zwycięstwo kultury: bo mimo krzyków i transparentu ustawiła się długa kolejka po podpisy w książce, a każdy, kto dotarł z książką do autorki, zaczynał od przeprosin za to zajście.

Transmisję ze spotkania można obejrzeć na stronie Biblioteki Raczyńskich i jej profilu na Facebooku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: