Najnowszy sondaż: PiS nadal jest liderem, jednak opozycja ma więcej mandatów

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu

Najnowszy sondaż pokazuje, że Zjednoczona Prawica nie ma co liczyć na samodzielnie rządy w następnej kadencji. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, opozycja zdobyłaby az o 40 mandatów więcej niż ZP.

Według nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski Zjednoczona Prawica zdobyłaby 33,8 proc. głosów. To minimalny spadek, o 0,3 pkt. proc. , czyli na granicy błędu statystycznego w stosunku do poprzedniego sondażu WP przed dwóch tygodni. Koalicja Obywatelska zdobyłaby 26,2 proc. głosów i ona również odnotowała spadek – o 0,2 pkt. proc. Na trzecim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 13,6 proc. głosów – tu mamy wzrost o 1,7 pkt. proc. w stosunku do badania z końca września.

Czwarte miejsce zajmuje Lewica, na którą zagłosowałoby 8,8 proc. wyborców, a dalej PSL-Koalicja Polska z 5,6 proc. poparcia i Konfederacja z 5 proc. Polaków – obie na granicy progu wyborczego. Natomiast 7 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, na którą partię oddałoby głos w wyborach.

W takiej sytuacji, mimo że to PiS zdobyłby najwięcej głosów, to opozycja zdobyłaby więcej mandatów, a więc cel, który postawił sobie Jarosław Kaczyński, czyli trzecia kadencja rządów PiS, jest nie do zrealizowania. Do większości w Sejmie, czyli minimum 231 posłów, partii brakuje aż 40. Tak wynika z wyliczeń prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego dla WP. Według niego PiS zdobyłby 191 mandatów, KO – 143 mandaty, Polska 2050 – 65 mandatów, Lewica – 35 mandatów, PSL-Koalicja Polska – 15 mandatów, a Konfederacja – 11 mandatów.

Zgodnie z tymi danymi nawet gdyby komitety partii opozycyjnych startowały z oddzielnych list, to i tak zdobyłyby większość głosów w Sejmie – sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów.

Pójście do wyborów zadeklarowało 57,6 proc. badanych, przy czym 48,6 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 9,1 proc. „raczej tak”. Nie poszłoby zagłosować 39,9 proc. respondentów, przy czym 19 proc. kategorycznie by nie poszło, a 2,4 proc. uczestników badania nie potrafiło powiedzieć, czy poszłoby na wybory, czy nie.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Podziel się: