Na Szachtach w Poznaniu pojawiła się mała architektura. I zabezpieczenia przed bobrami

Szachty, nowe nasadzenia fot ZZM

Nowe ławki, stoły i leżaki – wszystko to właśnie zostało zamontowane w parku na świerczewskich Szachtach w Poznaniu. To kolejny etap prac na tym terenie, po posadzeniu nowych drzew, 45 wiśni piłkowanych „Kanzan”.

Nowa mała architektura pojawiła się od strony ulicy Witaszka/Kocha, jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, i są to dwie ławki, 5 foteli i 4 stoliki. Wszystkie zostały wykonane z drewna egzotycznego jatoba, nazywanego także „diamentową wiśnią”. Meble i montaż kosztowały ponad 135 tys. zł z budżetu miasta.
– To drewno cechuje duża twardość, a co za tym idzie odporność na ściskanie i ścieranie – wyjaśnia Marta Jastrząb-Frankowska z Zarządu Zieleni Miejskiej. – Ma również bardzo dekoracyjny wygląd. Tym samym meble miejskie dobrze komponują się z przyrodniczym krajobrazem glinianek, nie zaburzając jednocześnie jego naturalności.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku na tym terenie posadzono 45 wiśni piłkowanych „Kanzan” – drzew szybko rosnących, odpornych na mróz i dorastających do 8 metrów wysokości. Wiśnie zostały zabezpieczone siatkami ze względu na bobry – jest ich sporo na Szachtach i wiele drzew pada ich ofiarą, zwłaszcza wiosną i latem. Dlatego wiśnie zostały przed nimi zabezpieczone. Na wiosnę, w maju, powinny okryć się pięknymi, różowymi kwiatami.

Podziel się:

Ostatnio dodane: