Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Na Starym Rynku przybywa kostki. Także tej starej

Coraz większa część rynku jest już pokryta nową nawierzchnią – i zgodnie z obietnicami miasta część to stara kostka, sprzed remontu, której jakość była na tyle dobra, że nadawała się do ponownego wykorzystania. Tę kostkę można obejrzeć przy budynkach w centrum rynku.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami sprzed remontu to właśnie centralna część rynku będzie wyłożona starą kostką, na chodnikach zostaną położone płyty granitowe, a całość zostanie uzupełniona granitową kostką, taką, jak na placu Kolegiackim. Natomiast wokół Ratusza, Odwachu i Wagi Miejskiej zostanie położony bruk z kamieni, który w XIX wieku były nawierzchnią rynku i zostały odkopane podczas prac archeologicznych. Dodatkowo dawną linię zabudowy, między innymi przy Galerii Miejskiej Arsenał, będzie zaznaczała ceramiczna cegła klinkierowa. Dawną kostkę położono też na fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej i Wielkiej oraz ul. Żydowskiej, gdzie można już zobaczyć efekt docelowy.

– Na Starym Rynku łączymy tradycję z nowym – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Zgodnie z zapowiedziami w centralnej części rynku, m.in. przy Odwachu, ułożona została historyczna kostka. Wykorzystaliśmy do tego najlepsze kamienie zdemontowane ze starej nawierzchni. Jej fragmenty położone zostaną też w okolicy domków budniczych i Wagi Miejskiej.

Obecnie kostka granitowa pokryła już większość płyty rynku i coraz więcej jest też kostki historycznej.
– Nawierzchnia z nowej, granitowej kostki została ułożona na stronach zachodniej, południowej, większości wschodniej i północnej – wylicza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Dzięki selekcji materiału sprzed demontażu i zastosowaniu sztywnej spoiny kostka będzie bardziej przyjazna dla spacerowiczów niż przed inwestycją.

Nowa kostka granitowa w najbliższym czasie zostanie ułożona w północno-wschodnim rogu rynku, na ul. Świętosławskiej, Wodnej i Szkolnej, a w pozostałych obszarach jest uzupełniana spoiną. Trwają też już prace wykończeniowe, między innymi przy fontannach i przyszłych wyspach zieleni. Piesi już mają więcej miejsca – 11 listopada przesunięto płoty bliżej środka rynku, udostępnione zostały także przechodniom odnowione odcinki ulic Wronieckiej, Żydowskiej, Woźnej, Wrocławskiej, Franciszkańskiej i Zamkowej.

Kostka granitowa kładziona na rynku jest dwustronnie cięta, a z dwóch boków łupana. Do jej wykonania wykorzystano pięć gatunków granitu o różnej barwie – to efekt kilku lat prób i poszukiwań najlepszych rozwiązań nawierzchni dla Starego Rynku. Władze Poznania przypominają, po raz kolejny zresztą, że przy wyborze materiału, poza troską o komfort przechodniów, kierowały się także poszanowaniem historii tego miejsca – stąd obecność także dawnej kostki na rynku. Warto dodać, że ta stara kostka jest dodatkowo zabezpieczana spoiną, dzięki której eliminowane są nierówności, dzięki czemu łatwiej będzie przejechać wózkiem i przejść w butach na obcasach.

Na rynku trwa także montaż słupów oświetleniowych i budowa wysp zieleni, a na skrzyżowaniu Paderewskiego i Sierocej – przebudowa sieci wodociągowej. Obowiązującym terminem zakończenia remontu rynku jest obecnie późna jesień – przypomnijmy, że wcześniej to był 21 listopada.
“Zakończenie najważniejszych prac na Starym Rynku planowane jest do końca bieżącego roku” – informuje PIM.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańNa Starym Rynku przybywa kostki. Także tej starej