Na Morasku w Poznaniu powstanie ogród klimatyczny. Ma być gotowy do końca roku

ogród klimatyczny fot. UAM

Przy Collegium Geographicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstanie demonstracyjny ogród klimatyczny – czyli ogród, w którym będzie można podejrzeć rozwiązania pozwalające na adaptację do zmian klimatycznych. Ma być gotowy do końca roku.

– Koncepcja powstania edukacyjnego ogrodu klimatycznego to efekt projektu TeRRIFICA (Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action), realizowanego na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM – wyjaśnia Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM. – Idea edukacji poprzez demonstrowanie rozwiązań pozwalających się adaptować do zmian klimatu narodziła się podczas warsztatów i szkoły letniej, prowadzonej przez zespół projektu TeRRIFICA. Koncepcja ogrodu została przygotowana na podstawie projektów opracowanych przez studentów.

Ogród ma być dostępny nie tylko dla studentów i pracowników, jako element realizowanych zajęć, ale również dla mieszkańców. Dodatkową jego funkcją ma być stworzenie przyjaznego miejsca odpoczynku w przerwach od zajęć – bo ogrody klimatyczne mogą być różnego rodzaju: na przykład ogrody deszczowe, zielone dachy, łąki kwietne czy ogrody wertykalne.

Projekt ma powstać do końca tego roku. Otrzymał finansowe wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w ramach wsparcia edukacji ekologicznej w wysokości 127 500 zł. UAM musiał zapewnić wkład własny, na który składają się środki wygospodarowane przez rektorkę uczelni oraz dziekanów dwóch wydziałów: nauk geograficznych i geologicznych oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej.

Podziel się: