Na co zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego

Wybór dobrego i sprawdzonego biura rachunkowego to kwestie na które w szczególności powinien zwracać każdy przedsiębiorca, któremu zależy na efektywnym prowadzeniu biznesu. W tym artykule postaramy się doradzić na co zwracać uwagę, aby dokonać właściwego wyboru księgowej, która ułatwi nam rozwijanie własnej firmy.

Zakres oferowanych usług

Przedsiębiorcy, którzy powierzają prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, chcieliby skupić w jednym miejscu większość spraw związanych z szeroko pojętymi finansami firmy. Prowadzenie księgowości, czy to pełnej, czy uproszczonej, to tylko jedna z usług, jaką powinno dziś oferować dobre biuro rachunkowe. Usługi księgowe muszą iść w parze z obsługą kadr i płac – jest to ważne w szczególności dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Niemniej jednak nawet ci, którzy dziś pracują samodzielnie, powinni wybrać biuro rachunkowe, które ma swojej ofercie usługi kadrowo-płacowe. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak rozwinie się działalność firmy i czy za jakiś czas nie będziemy zmuszeni zatrudnić pracowników. Dobre biura rachunkowe pomagają także osobom, które dopiero myślą o założeniu działalności gospodarczej. Wybór zarówno formy prawnej, jak i formy opodatkowania, stanowi nie lada wyzwanie w szczególności dla tych, którzy nigdy dotąd nie prowadzili własnego biznesu. W kontekście prowadzenia działalności gospodarczej, niezmiernie istotna jest również fachowa pomoc podatkowa. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczania różnego typu danin publicznych. Tymczasem wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak skomplikowany jest polski system podatkowy. W gąszczu przepisów trudno się odnaleźć, natomiast kary za niedopełnienie obowiązków mogą okazać się bardzo dotkliwe. Warto więc wybrać biuro rachunkowe, które świadczy usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Co ważne, uprawnione są do tego jedynie osoby, które posiadają tytuł doradcy podatkowego. Może one również przeprowadzać audyty podatkowe, których zadaniem jest sprawdzenie poprawności dokonywanych rozliczeń. Zgodnie z powyższym, zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe, powinien być szeroki. Biuro księgowe, które oferuje wszystkie, wymienione wyżej usługi, to na przykład SAS TAX Poznań.

Wyspecjalizowany zespół

Rachunkowość, wbrew pozorom, nie może być prowadzona przez osobę bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz doświadczenia. Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby w biurze rachunkowym pracowali specjaliści do spraw księgowości, kadr i płac oraz podatków. Oczywiście nie oznacza to, że biuro nie może zatrudniać stażystów czy praktykantów. Wręcz przeciwnie – mogą oni przejąć część obowiązków, tak aby doświadczeni księgowi mogli zająć się prowadzeniem rachunkowości lub rozliczeniami podatkowymi. Niemniej jednak żadne, dobre biuro rachunkowe nie bazuje na osobach, które dopiero zdobywają doświadczenie. Warto wziąć to pod uwagę nie tylko wybierając biuro, ale i konsultując to, kto dokładnie będzie prowadził księgowość naszej firmy. Przed podpisaniem umowy dobrze jest poprosić o przedstawienie księgowego, z którym w razie wątpliwości możemy się skontaktować i który od tego momentu stanie się naszym opiekunem finansowym. Pamiętajmy, że jeśli biuro oferuje usługi z zakresu doradztwa podatkowego, to musi ono zatrudniać osoby z tytułem doradcy podatkowego oraz wszelkimi uprawnieniami. Zawód księgowego nie jest dziś zawodem regulowanym, jednak zawód doradcy podatkowego już tak.

Przejrzyste zasady współpracy

Każdy przedsiębiorca chciałby powierzyć prowadzenie księgowości właściwym osobom. Właściciele firm powinni zwracać uwagę nie tylko na doświadczenie pracowników biura rachunkowego i zakres oferowanych przez niego usług, ale także na jasne, przejrzyste zasady współpracy. Większość kwestii powinna zostać określona w umowie. W niej też powinny znajdować się zapisy dotyczące ewentualnych kar umownych czy okresu wypowiedzenia. Zasady naliczania wynagrodzenia biura również muszą być uregulowane. Przejrzyste zasady w znacznym stopniu ułatwiają nam współpracę, a co więcej pozwalają zredukować ryzyko nieporozumień. Co więcej, pracownicy biura rachunkowego powinni informować nas o przewidywanych zmianach, także tych, które dotyczą bezpośrednio rachunkowości naszej firmy. Przedsiębiorca, który powierza prowadzenie księgowości biuru, zwykle nie śledzi bowiem zmian w przepisach podatkowych czy dotyczących finansów.

Artykuł sponsorowany