Na Al. Marcinkowskiego w Poznaniu posadzono kilkadziesiąt dębów

sadzenie drzew Al. Marcinkowskiego fot. PIM

36 dębów szypułkowych „Fastigiate Koster” i zieleń niska. Na Al. Marcinkowskiego rozpoczęło się właśnie pierwsze sadzenie nowych drzew na odcinku pomiędzy ul. Św. Marcin i placem Wolności, w remontowanej części centrum.

– W tym tygodniu na Al. Marcinkowskiego przywieziono drzewa, które w pierwszej kolejności zostaną posadzone przy platformach przystankowych oraz przed budynkiem Hotelu Rzymskiego – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Są to duże rośliny, gdyż mierzą ok. 6-8 metrów wysokości i mają już około 15 lat. Docelowo podwoją swoją wysokość. Tam, gdzie postęp robót na to pozwala, rozpocznie się również sadzenie zieleni niskiej, takiej jak m.in. cisy, irgi, byliny i rośliny cebulkowe.

Przypomnijmy, że dęby mają stworzyć nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego i ul. Paderewskiego – obecnie kompozycja alei drzew urywa się na wysokości Biblioteki Raczyńskich. Dzięki Programowi Centrum ciąg alei zostanie uzupełniony poprzez wprowadzenie pasów zieleni z wewnętrzną przestrzenią dla pieszych wzdłuż starego gmachu Muzeum Narodowego, budynków Bazaru i NBP. Nowe nasadzenia będą odpowiednio pielęgnowane – do wiosny 2029 r. będzie obowiązywać na nie gwarancja.

Warto dodać, że przed rozpoczęciem prac budowlanych na odcinku Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do placu Wolności, rosły klony oraz cisy, ale zostały przesadzone pod kontrolą inspektora nadzoru terenów zieleni do parku Rataje. Operacja przesadzenia zakończyła się sukcesem – drzewa wznowiły wegetację i zdrowo rosną w nowych warunkach.

Z kolei na odcinku ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Ratajczaka a Al. Marcinkowskiego stanie dziesięć donic, w których zostaną posadzone kwitnące rośliny. Ze względu na mało miejsca na tym odcinku ulicy i liczne sieci podziemne rośliny nie mogą zostać posadzone w gruncie.

Wszystkie prace na odcinku od ul. Ratajczaka do ul. Paderewskiego zostaną zakończone jeszcze w tym roku z wyjątkiem skrzyżowania Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego, gdzie prace będą skoordynowane z modernizacją płyty Starego Rynku. Tam zieleń zostanie posadzona w ostatniej kolejności. Po niej pojawi się mała architektura, czyli ławki i kosze na śmieci.

Podziel się:

Ostatnio dodane: