piątek, 1 grudnia, 2023

MTP otwierają się na miasto. “Zielona rzeka” już gotowa!

Już w czerwcu władze Poznania i Międzynarodowych Targów Poznańskich zapowiadały otwarcie części terenów targowych dla poznaniaków, utworzenie tam miejsc rekreacji i zielonych skwerów. Zapowiadana “zielona rzeka” jest już gotowa.

– Dzięki współpracy grupy MTP z miastem, teren targowy otwiera się na mieszkańców – mówił w czerwcu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W ścisłej zabudowie centrum miasta szukamy miejsc, gdzie mogą powstawać enklawy zieleni. Cieszę się, że targi włączają się w ten proces, zmieniając swoją przestrzeń, która będzie służyć już nie tylko uczestnikom targowych wydarzeń, ale także poznaniankom i poznaniakom na co dzień.

“Zielona rzeka” to pas skwerów i zieleńców ze ścieżką rowerową biegnących wzdłuż Poznań Congress Center, placu Powszechnej Wystawy Krajowej oraz pomiędzy pawilonami 1 i 2. Dzięki niemu poznaniacy przez dawniej zamknięty teren targowy będą mogli przejść lub przejechać rowerem od ul. Śniadeckich aż do ul. Głogowskiej – i cały czas w otoczeniu zieleni. Przypomnijmy, że wcześniej był to teren nie tylko zamknięty, ale tez wyasfaltowany, pełniący głównie rolę parkingu dla samochodów. Teraz znajdzie się tam aż 3300 m kw. powierzchni biologicznie czynnej – to ponad trzykrotny wzrost w stosunku do stanu sprzed utworzenia “zielonej rzeki”.

Zieleń nie tylko uprzyjemni przejście przez tereny targowe, ale też przyczyni się do znaczącej poprawy jakości powietrza na terenie targów, spadku temperatur w ciepłe dni, a odbrukowanie tak dużego terenu poprawi również retencję wody.

W 2022 roku zrealizowano pierwszą część projektu, czyli ogród kieszonkowy na skwerze między pawilonem nr 5 a Iglicą na powierzchni 370 m kw. Rosną tam m.in. lipa drobnolistna, cis pośredni i lilaki. Jak informowały w czerwcu tego roku władze miasta, kolejna cześć inwestycji powinna się zakończyć w trzecim kwartale tego roku. Następnym etapem jest rozbudowa zielonej rzeki na osi północ-południe.

Zgodnie z obietnicą “zielona rzeka” jest już dostępna dla poznaniaków. Jak poinformowało Radio Poznań, można już przejść wśród zieleni przez tereny targowe od Dworca Zachodniego do parku Wilsona lub dalej na Jeżyce czy Łazarz, skracając sobie drogę i omijając ruchliwą Głogowską.

Źródło: UMP, Radio Poznań
Strona głównaLifestyleMTP otwierają się na miasto. "Zielona rzeka" już gotowa!