MPK Poznań zamierza kupić używane tramwaje dwukierunkowe

Trasa tramwajowa na Naramowice fot. Sławek Wąchała

Poznańska spółka chce kupić 10 nowych wagonów dwukierunkowych – i 24 używanych Düwag R1.1 z Bonn. Dzięki temu we flocie MPK Poznań przybędzie tramwajów dwukierunkowych, które są obecnie wyjątkowo przydatne.

Jak już informowaliśmy, przetarg na kupno co najmniej dziesięciu, niskopodłogowych i dwukierunkowych tramwajów został ogłoszony przez MPK Poznań pod koniec marca, a zainteresowani mogą składać oferty do 26 kwietnia. Co najmniej dziesięciu – bo zamówienie może zostać zwiększone o kolejne 20 pojazdów, o ile finanse MPK na to pozwolą. To jednak, jak się okazuje, nie koniec zakupów.

Jak podał portal „transport-publiczny”, MPK chce także kupić kolejne używane tramwaje z Niemiec. Ale nie znane już w Poznaniu „helmuty”, tylko tramwaje Düwag R1.1, dwukierunkowe pojazdy kursujące w Bonn i w Duisburgu. Rozmowy w tej sprawie są już na finiszu i pozostały do uzgodnienia tylko ostatnie kwestie, więc – jak powiedział portalowi Krzysztof Dostatni, prezes MPK – jest szansa, że tramwaje zostaną kupione jeszcze w tym roku. MPK chce kupić całą serię, czyli 24 dwukierunkowe tramwaje. Mają one długość 29 metrów i kursują po Bonn od 1994 roku.

Obecnie MPK Poznań ma tylko 33 dwukierunkowe tramwaje – a całkiem sporo tras, które mogłyby obsługiwać, dzięki czemu poprawiłaby się jakość połączeń tramwajowych. Chodzi tu przede wszystkim o trasę na Naramowice, która jeszcze przez kilka lat będzie mogła być obsługiwana tylko takimi tramwajami, do czasu budowy pętli na Umultowie. Ale i przy innych pracach remontowych w mieście dwukierunkowe tramwaje zmniejszą odcinki tras wyłączonych z użytku, tak jak to obecnie dzieje się na remontowanej Pestce: właśnie dzięki dwukierunkowym tramwajom pierwszy etap wyremontowanej trasy mógł zostać oddany do użytku i ułatwić życie pasażerom.

fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: