Młodzi Nowocześni: “Narodowcy nie mają monopolu na patriotyzm”

Młodzi Nowocześni przy okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Tolerancji postanowili odnieść się do Święta Niepodległości oraz sposobu w jaki jest on celebrowany w ostatnich latach.

– Jesteśmy tutaj, ponieważ nie zgadzamy się na zawłaszczanie Święta Niepodległości przez narodowców – powiedział Andrzej Prendke, przewodniczący Młodych Nowoczesnych w Wielkopolsce. – Nie zgadzamy się z wygłaszanymi przez nich hasłami, np. na Marszu Niepodległości. Uważamy, że Święto Niepodległości dotyczy wszystkich, którzy Polskę kochają i czują się jej częścią. Dlatego zaprosiliśmy do wypowiedzi osoby różnego pochodzenia i wyznania, których łączy Polska właśnie.

– Mój ojciec pochodzi z Libii – powiedział Jakub Sewehli, członek Młodych Nowoczesnych. – Jestem dumny z tego pochodzenia, a państwo libijskie jest bliskie mojemu sercu. Nie przeszkadza mi to jednak, abym jednakowo był dumny z bycia Polakiem. Kocham Polskę i polską historię. Obchodzę wszystkie święta narodowe i kultywuję zwyczaje. Angażuję się społecznie i politycznie. Ja też świętowałem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

Polką czuje się również Ajżan Prendke, z domu Shmanova: – Urodziłam się i wychowałam w Kazachstanie w muzułmańskiej rodzinie. Na studiach poznałam Polaka, za którego wyszłam. Mieszkam w Polsce już 23 lata. Dziś czuję się tak samo Polką, jak Kazaszką. Zależy mi na tym kraju. Płacę podatki, głosuję. Dlatego ja też świętowałam 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mikołaj Klimka, członek Młodych Nowoczesnych, poruszył natomiast temat religii: – Jestem w trakcie konwersji ortodoksyjnej na Judaizm. Mimo, że nie jestem chrześcijaninem, uważam się za patriotę. Nie zgadzam się z hasłami, głoszonymi przez organizacje nacjonalistyczne. Jestem tak samo obywatelem, jak oni. Cenię Polskę za wytrwałość w dążeniu do niepodległości. Dlatego ja też świętowałem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jak widać, Święto Niepodległości to nie jest tylko święto osób o poglądach prawicowych, narodowych, czy Polaków z urodzenia. Można świętować tę rocznicę niezależnie od pochodzenia, czy wyznania – zapewniła Dominika Frydryczak, członkini Młodych Nowoczesnych.

– Narodowcy nie mają monopolu na patriotyzm. Nie mają racji, krzycząc „Polska tylko dla Polaków”. Polska jest dla wszystkich, którzy ją kochają. Każdy może być patriotą – dodał Antoni Kałuża, członek Młodych Nowoczesnych.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze