Mity przyleskie

Wszystkie kultury mają swoje mity o stworzeniu Świata. 26 listopada w CK Zamek będzie można zobaczyć, jak też ten mit widzi Ewa Szumska i jej aktorzy.

Po uroczym, pełnym magii spektaklu „Na wysypisku” oraz surrealistycznej opowieści o pragnieniach, myślach, emocjach zatytułowanej „Środek jest tam, gdzie jestem ja” Ewa Szumska ze swoimi aktorami wcielają się w rolę antropologów kultury i zgłębiają sekret początku Wszystkiego.

– Sięgnęliśmy po Tajemnice początku – mity o stworzeniu świata Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści z różnych kultur, wybraliśmy mit Na Górze i Na Dole spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam’si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit – uchyla rąbka tajemnicy reżyserka.

Grupa teatralna Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. Zajęcia teatralne w „Przylesiu” od 2006 roku prowadzi terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016 roku grupa współpracuje z Centrum Kultury ZAMEK w ramach projektu Teatr powszechny. Przygotowuje kolejne spektakle pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.

Spektakl rozpocznie się o 18.30 w CK Zamek, trwa ok. 45 min. Bilety kosztują 10-15 zł.

reżyseria: Ewa Szumska
współpraca reżyserska: Hanna Rynowiecka
światło, projekcje: Mariusz Adamski
adaptacja tekstu: Ewa Szumska
animacje: Rita Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak
opracowanie muzyczne: Adam Brzozowski, Wiesław Janicki
maski: Karolina Szymkowiak
obsada: Lidia Piskorska, Mariusz Józefiak, Ewa Szumska / Mariusz Sztuba, Daniel Laskowski, Jarosław Kubiak, Piotr Roszak, Arkadiusz Żmijewski

CK Zamek, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze