Łukasz Szumowski

Minister zdrowia zwiększa obostrzenia. Także dla Wielkopolski!

Obowiązek maseczek także na ulicach, rejestracja wesel i ograniczenie zgromadzeń. Takie obostrzenia wprowadzi rząd w 19 powiatach województw małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego.

– Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. – W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń.

Minister nie chciał jeszcze powiedzieć, o które powiaty konkretnie chodzi. Powiedział jednak, jak będą wyglądały te dodatkowe obostrzenia. Powiaty będą podzielone na strefę czerwona i żółtą – w czerwonej, która obejmie 9 powiatów, będzie obowiązek noszenia maseczki wszędzie poza domem. Ograniczenia zostaną wprowadzone też do komunikacji publicznej – pasażerów będzie mogło być tylu, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Wesela będą musiały być rejestrowane, a liczba gości w strefie czerwonej nie będzie mogła przekroczyć 50 osób. W strefie żółtej będzie to 100 osób.

Ograniczenia liczby obecnych dotyczą też wszystkich innych imprez, jak targi, kongresy, zawody sportowe i imprezy kulturalne, a także msze i uroczystości kościelne. Dozwolonej liczby gości trzeba będzie pilnować także na innych imprezach prywatnych, nie tylko na weselach.

Minister podkreślił, że przestrzeganie nowych obostrzeń będzie pilnowane i egzekwowane, bo epidemię trzeba traktować poważnie. Dane na temat zakażeń w strefach czerwonych będą na bieżąco aktualizowane i gdy okaże się, że zakażenia w nich nie przekraczają średniej krajowej – zostaną ponownie złagodzone.

el

Dodaj komentarz

avatar