Minister Niedzielski w Zamościu: “Doszło do ataku terroru”

Zamość, konferencja min. Niedzielskiego fot. MZ
Bezwzględne ściganie sprawców akty terroru – i 10 tys. zł nagrody za wskazanie policji sprawcy podpalenia zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Zamościu.

Minister przyjechał tam dziś w związku z podpaleniem punktu szczepień i siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, do którego doszło dziś w nocy w Zamościu. Przed budynkiem stacji odbyła się konferencja prasowa, w której oprócz ministra wzięli udział także Krzysztof saczka, Główny Inspektor Sanitarny, oraz Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

Jak powiedział minister Niedzielski podczas konferencji, data 2 sierpnia to data, którą wszyscy powinniśmy zapamiętać ze względu na to, że została przekroczona kolejna granica.
– Mamy do czynienia z kampanią kłamstw i oszczerstw zniechęcających do szczepień, która eskaluje w internecie – mówił minister Niedzielski. – 27 lipca doszło do kolejnego etapu, eskalacji, która przyjęła formę przemocy fizycznej wobec pracowników punktu szczepień. Doszło do aktu terroru, który był skierowany nie tylko wobec pracowników punktu szczepień i osób, które się szczepią, ale i wobec państwa.

Minister zwrócił uwagę, że w obliczu zbliżającej się IV fali pandemii prowadzenie takich ataków, by zniechęcić ludzi do szczepień może oznaczać konieczność wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.
– Została przekroczona granica, która upoważnia państwo do podjęcia bardzo surowych kroków wobec osób szerzących hejt i atakujących punkty szczepień – ostrzegł minister. – Przygotujemy rozwiązanie gwarantujące pracownikom punktów szczepień szczególną ochronę.

Minister zwrócił się także do wszystkich, którzy mogliby pomóc w ustaleniu sprawców podpalenia.
Podjąłem decyzję, żeby wypłacić specjalną nagrodę – powiedział – 10 tys. zł dla osoby, która pomoże wskazać sprawcę tego zdarzenia. Apeluję o przekazywanie policji informacji o tego typu aktach wandalizmu. Zero tolerancji dla takich zachowań.

Adam Niedzielski na następnym posiedzeniu Rady Ministrów chce poruszyć temat ruchów antyszczepionkowych i metod walki z nimi przez wszystkie resorty, nie tylko resort zdrowia. Ma powstać specjalna grupa, która będzie śledziła hejt internetowy i jego polityczne inspiracje. Obecny na konferencji insp. Jerzy Czebreszuk, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie, zapewnił, że schwytanie sprawców podpalenia to tylko kwestia czasu.

 

Podziel się: