Podpalono punkt szczepień. Morawiecki: „Na pewno nie będzie żadnej tolerancji”

Mateusz Morawiecki fot. KPRM
Nowelizacja prawa o ruchu drogowym i podpalenie stacji PSSE w Zamościu były tematami dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji.

– Codziennie słyszymy o dramatycznych wypadkach, które spowodowane są przez piratów drogowych – powiedział premier. – Dlatego rząd kilka dni temu przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym i zachowanie bandytów za kierownicą będzie bardziej surowo karane. Wszelkiego typu działania, które prowadzimy mają służyć temu, aby ruch drogowy był bezpieczniejszy. Pamiętajmy o tym, że jadąc po drodze, nie mijamy samochodów, ale mijamy ludzi w tych samochodach.

Premier przypomniał, że rząd przyjął i rozwija Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. To kilka tys. różnego rodzaju zadań w Polsce: przejścia dla pieszych, sygnalizatory, ronda, kładki, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
– Apeluję, aby sierpień, który się zaczął był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji do swoich domów – mówił premier. – Mamy do czynienia z ludzkim życiem i musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Jednak, jak podkreślił, nie wystarczy infrastruktura. Potrzebne są dodatkowe narzędzia, by policja mogła skutecznie ścigać i łapać sprawców wypadków.

Z nowych narzędzi cieszy się też policja. Jak mówił komendant Jarosław Szymczyk, zmiany, o których mówił premier, są bardzo wyczekiwane przez policjantów, między innymi wzrost w postępowaniu mandatowym do 5 tys. zł, a grzywny do 30 tys.
– To są zmiany niezwykle istotne choćby z tego względu, że od 20 lat nie zmieniano wysokości mandatów – mówił komendant. – I ze względu na bezpieczeństwo na polskich drogach. Zapewniam, że jak policjanci tylko dostaną te narzędzia do rąk, będą z nich korzystać, bo to właśnie policjanci są pierwszymi świadkami tragedii i tych ogromnych dramatów, które mają miejsce na polskich drogach.

Komendant podkreślił, że sytuacja, w której rocznie na drogach ginie 23 tysiące osób, to ciągle jest stan, który nie może dawać nikomu satysfakcji. Premier poinformował zaś, że zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby projekt został przedłożony już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 11 sierpnia. Ma nadzieję, że nowelizacja wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Jarosław Szymczyk odniósł sie także do nocnego ataku na stację sanitarno-epidemiologiczną w Zamościu, gdzie podpalono samą stację i znajdujący się obok punkt szczepień przeciwko koronawirusowi. Lubelski Wojewódzki Komendant Policji otrzymał już polecenie, by powołał specjalną grupę operacyjno-śledczą, która zajmie się ta sprawą. Policja ma zabezpieczone nagrania z monitoringu, co znacznie ułatwi ustalenie sprawców.

Jednak komendant zwrócił uwagę, że w całym kraju można zaobserwować brutalizację działań przeciwników szczepień. Przywołał przykład ataku na punkt szczepień w Gdyni, gdzie była kontrola policji, ale okazała się niewystarczająca.
– Na pewno nie będzie żadnej tolerancji – podsumował Mateusz Morawiecki. – Będziemy z całą determinacją ścigać wszystkie takie przypadki.

 

Podziel się: