Adam Niedzielski, fot. MZ

Minister Niedzielski: Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną. Ogromny skok zakażeń koronawirusem

Przejście administracji publicznej na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i apel do Polaków o szczepienie się i zachowanie ostrożności. – Sytuacja robi się trudna – powiedział dziś minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Minister poinformował dziś o 30 586 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz o zgonie 375 osób.
– Moja obecność wynika z tego, że są one bardzo poważne – powiedział minister Niedzielski o dzisiejszych wynikach zakażeń koronawirusem podczas specjalnej konferencji prasowej. – Drugi dzień tygodnia i już mamy przekroczone 30 tysięcy zakażeń.

Jak zwrócił uwagę, to wzrost o 90 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dynamika oznacza podwajanie z tygodnia na tydzień liczby infekcji. Liczba wykonanych badań też jest rekordowa: wynosi 122 tys.

– To przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia – przyznał.

Sytuacja jest dramatyczna

Minister stwierdził, że sytuacja jest dramatyczna, a omikron stał się faktem i to się wiąże z ogromną dynamiką zakażeń. Obecny wynik jest znacznie gorszy niż dane z czwartej fali pandemii jesienią ubiegłego roku – zdaniem ministra potwierdza to dotychczasowe przypuszczenia, że piąta fala będzie się rozwijała bardzo dynamicznie. W przyszłym tygodniu zakażeń może być już nawet powyżej 50 tysięcy.

– Ta sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla infrastruktury ochrony zdrowia – mówił minister. – Patrząc na to tempo infekcji liczymy się z tym, że tę bazę łóżek covidowych trzeba będzie powiększyć.

Minister poinformował też, że resort otrzymuje informacje z Wielkiej Brytanii i Izraela, że tam zakażenie omikronem przebiega lżej – ale trzeba wziąć pod uwagę, że tam jest zaszczepionych znacznie więcej osób niż u nas, więc trzeba się liczyć z tym, że u nas będzie przebiegało to znacznie ciężej i dlatego trzeba podjąć dodatkowe działania.

Administracja przechodzi na pracę zdalną

– Ta sytuacja wymaga podjęcia specjalnych kroków – powiedział minister. – Podjęliśmy decyzję o obowiązkowym przejściu na pracę zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni wyjdzie odpowiednie rozporządzenie. Oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane dla obywateli w tradycyjnym systemie pracy.

Minister zaapelował też do pracodawców, by praca zdalna stała się standardem. przypomniał, że nasz system ochrony zdrowia jest w stanie przyjąć 40 tysięcy chorych zakażonych koronawirusem, można liczbę łóżek zwiększyć do 60 tysięcy. Powyżej to już oznacza brak wydolności.
– Ta sytuacja pokazuje też, jak ważna jest ustawa, która jest teraz procedowana w Sejmie – powiedział. – Daje ona podstawy do tego, by egzekwować obecne restrykcje, przede wszystkim stosowanie certyfikatu covidowego. Ten scenariusz, który się realizuje w 30 tys. nowych zakażeń, jest scenariuszem bardzo niebezpiecznym. Wymaga odpowiedzialnego podejścia, powrotu do ścisłego reżimu DDM: maseczek i dezynfekowania rąk. Sytuacja robi się trudna.