Minister Czarnek w Poznaniu. Odniósł się do problemu przemocy w szkole

minister Przemysław Czarnek fot. UM Kalisz

Przemysław Czarnek, minister edukacji, był gościem Instytutu Zachodniego w Poznaniu, gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta. Tematem rozmowy była między innymi przemoc w szkołach.

Przemoc w szkołach i ogólnie wśród młodzieży to ostatnio temat, któremu poświęca się wiele czasu: 1 marca w Zamościu 16-letni Eryk został śmiertelnie pobity przez swoich rówieśników w centrum miasta. Nikt nie zareagował. Mamy także przykłady z naszego, wielkopolskiego podwórka: pobicie ucznia jednej z kaliskich szkół średnich, które oprawcy nagrali i opublikowali w internecie, a także 9-letniego Ukraińca w Poznaniu. To tylko kilka z wielu przykładów eskalacji przemocy wśród dzieci i młodzieży.

Jednak jak informuje Radio Poznań, minister Czarnek jest zdania, że problem agresji to efekt podważania autorytetów, w tym autorytetu nauczyciela. Stanowczo zaprzeczył tezie, że w szkole najważniejszy jest uczeń. Jego zdaniem uczeń jest najważniejszy w systemie oświaty, bo dla niego jest on tworzony i funkcjonuje, ale w szkole najważniejszy ma być nauczyciel i jego decyzja. Tymczasem w wielu przypadkach rodzice podważają autorytet nauczyciela, ponieważ ich dziecku postawił jedynkę czy wpisał uwagę i takie reakcje cały system stawiają na głowie.

Minister stwierdził też, że ocenianie nauczycieli akademickich na podstawie anonimów wysyłanych przez studentów nie powinno mieć miejsca.

Podziel się:

Ostatnio dodane: