Minister Błaszczak w Poznaniu. „Więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone są dziś głębokie i serdeczne”

Camp Kościuszko fot. MON

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wziął udział w nadaniu nazwy „Camp Kościuszko” wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu. – To dowód bliskich relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział.

Siedziba Dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych od 30 lipca oficjalnie już nosi nazwę wyróżniającą „Camp Kościuszko”. Uroczystość nadania imienia została połączona z piknikiem militarnym w parku Jana Pawła II, podczas którego można między innymi obejrzeć słynne amerykańskie czołgi Abramsy, które będą wkrótce stanowić wyposażenie polskiej armii. Abramsy w wersji ćwiczebnej już kilka dni temu dotarły do Poznania, by żołnierze mogli zacząć na nich ćwiczyć.

Minister Błaszczk wspólnie z generałem Darrylem A. Williamsem, dowódcą Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce, dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą „Camp Kościuszko”.
– Więzi łączące Polskę i Stany Zjednoczone są dziś głębokie i serdeczne – mówił minister Błaszczak podczas uroczystości. – Co więcej, mają swoje źródło i uzasadnienie w historii. Tadeusz Kościuszko jest naszym wspólnym wspaniałym bohaterem, który walczył o niepodległość zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Naszym zadaniem jest wzmacnianie relacji poprzez budowę interoperacyjności pomiędzy naszymi siłami zbrojnymi dlatego tak bardzo cenimy obecność wojsk USA na polskiej ziemi. Szczególnie ważna jest dla nas zmiana polegająca na przekształceniu rotacyjnej obecności w stałą obecność elementów dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA i za to bardzo chciałbym podziękować naszym sojusznikom.

– Chciałbym zapewnić że jesteśmy tutaj gotowi, stojąc ramię w ramię razem z wami – dodał generał Darryl A.Williama. – Nigdzie nie odchodzimy, jesteśmy tutaj z pełnym zaangażowaniem i pasją.

A generał broni John S. Kolasheski podkreślił znaczenie długotrwałej przyjaźni między narodem polskim i amerykańskim, która jest oparta na wspólnych wartościach i zobowiązaniach.

Przypomnijmy, że decyzja o przeniesieniu do Polski na stałe dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA zapadła w czerwcu, podczas szczytu NATO w Madrycie, a zapowiedział ją wówczas prezydent USA Joe Biden. Do głównych zadań V Korpusu US Army w Polsce należy koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Podziel się: