Miliony na nowe mieszkania w Wielkopolsce. “Ten program pozwala nam na skuteczne wsparcie osób o niskich dochodach”

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, poinformował o przyznaniu 36 mln zł dziewięciu wielkopolskim samorządom na dofinansowanie budownictwa socjalnego i komunalnego. Dzięki tym pieniądzom zrealizują 33 zdania i wybudują 211 mieszkań.

– Budownictwo socjalne i komunalne stanowi bardzo istotny element pomocy ze strony państwa, która jest udzielana mieszkańcom Wielkopolski – podkreśla Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. – Ten program pozwala nam na skuteczne wsparcie osób o niskich dochodach, w tym tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Środki z programu otrzymał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu – suma prawie 22 mln zł pozwoli na m.in. remont budynku przy ul. Garbary 41, budowę budynku przy ul. Darzyborskiej i remont budynku przy ul. Seweryna Mielżyńskiego 21. Gmina Kępno otrzymała ponad 6,4 mln zł i dzięki tym środkom wybuduje budynek przy ul. Towarowej, gdzie powstanie 27 nowych mieszkań. Gmina Powidz za prawie 6 mln zł chce postawić budynek przy ul. Polnej z 38 mieszkaniami. Dofinansowanie na remont pustostanów otrzymały również Miejska Spółka Komunalna Aqualift z Międzychodu i gmina Piła.

Dysponentem bezzwrotnego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. To instrument, który ma zwiększać liczbę mieszkań dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Budżet programu na 2023 r. wynosi 1,65 mld zł, z tego już 876 mln zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.

Podziel się: