Mieszkaniec Wielkopolski chciał zainwestować w kryptowaluty. Stracił ponad półtora miliona!

komenda policji Konin fot. policja

Oszuści namówili pewnego mieszkańca Konina do zainwestowania w rynek kryptowalut. Ale zamiast zarobić – mężczyzna stracił 1 600 000 zł, które oszuści wyprowadzili mu z konta.

Pokrzywdzony przeglądając jeden z popularnych portali społecznościowych zaciekawił się reklamą zachęcającą do zainwestowania pieniędzy w rynek kryptowalut. W ogłoszeniu była informacja, żeby zainteresowane osoby poprzez messenger wyraziły swój akces przystąpienia do inwestycji.

Po kilku dniach do przyszłego klienta zadzwonił mężczyzna, który opisał sposób i możliwości oraz gwarancję szybkiego zysku poprzez zainwestowanie własnych środków na platformie inwestycyjnej firmy, którą reprezentuje. Poprosił również o podanie swoich danych osobowych oraz o zainstalowanie na komputerze aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić komunikację oraz wykonywanie przelewów.

Klient zainteresowany kryptowalutami dał się namówić na te wszystkie operacje, wykonał przelew na dany rachunek bankowy i na swoją skrzynkę mailową otrzymał potwierdzenie wpłaty depozytu na platformie inwestycyjnej. Po kilku dniach oszust ponownie zadzwonił, tym razem z propozycją zainwestowania pieniędzy w zakup okresowych akcji inwestycyjnych na 2 miesiące.

Telefonów z podobnymi propozycjami inwestycji i szybkiego zysku pokrzywdzony otrzymał kilka. Żaden z nich nie wzbudził jego podejrzenia. Wszystko wskazywało, że oszust przedstawiający się jako przedstawiciel firmy, najzwyczajniej przedstawia aktualne oferty do zainwestowania pieniędzy. Ale tym razem nie były to oferty handlowe – dzięki aplikacji AnyDesk oszuści wyprowadzili mężczyźnie z konta 1 600 000 zł.

Policjanci przypominają, że aplikacja AnyDesk jest często używana przez przestępców i pod byle pretekstem oszuści proszą o zainstalowanie tego oprogramowania na telefonie lub komputerze. Dzięki temu widzą wszystkie operacje, które wykonujemy na urządzeniu oraz sami zdalnie z drugiego końca miasta, kraju, a nawet świata mogą tym urządzeniem zarządzać. Dlatego absolutnie nie należy instalować takiego oprogramowania, dopóki dokładnie nie sprawdzi się wiarygodności proszącego o instalację i celu, do jakiego jest ona potrzebna.

Źródło: KMP Konin

Podziel się: