Mieszkania w Poznaniu dla chętnych. Rusza druga edycja programu

osiedle, Strzeszyn fot. UMP

Poznaniacy marzący o zamianie mieszkania na większe, ale także osoby, które w Poznaniu nie mieszkają, a chciałyby tu zamieszkać – wszyscy mogą wziąć udział w drugim etapie programu miasta i PTBS „POZnań – i zamieszkaj”.

„Oferta skierowana jest przede wszystkim do poznańskich rodzin i osób, które myślą o poprawie warunków lokalowych” – informują władze miasta. – „Udział w programie mogą wziąć również osoby, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski. „POZnań – i zamieszkaj” stanowi alternatywną, tańszą i stabilniejszą formę najmu w stosunku do ofert rynku komercyjnego. W ramach programu najemca może dodatkowo skorzystać z dopłaty do czynszu, co może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu”.

Program jest realizowany przez miasto i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i to jego drugi etap – w pierwszym mieszkania już zostały podzielone, choć początkowo nie było na nie zbyt wielu chętnych. Drugi etap programu rozpoczął się w kwietniu tego roku: to 9 budynków z 353 lokalami wykończonymi w standardzie „pod klucz”, które powstają w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej. To mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 30 do 67 metrów kwadratowych. 35 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, a wszystkie budynki będą wyposażone w windy, wózkarnie oraz podziemną halę garażową. W sąsiedztwie znajdą się także zewnętrzne miejsca parkingowe, parkingi dla rowerów i plac zabaw. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 r.

Kto może złożyć wniosek o najem lokalu? Decyduje kryterium dochodowe: średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w przeliczeniu na osobę w 2022 roku nie może być niższy niż 2 342,27 zł, jeśli to gospodarstwo jednoosobowe. Jeśli wieloosobowe – to 1 673,05 zł. Dochód nie może także przekroczyć w gospodarstwie jednoosobowym limitu 4 647,47 zł, dwuosobowym – 3 253,23 zł, trzyosobowym – 2 995,04 zł, czteroosobowym – 2 633,57 zł. Zainteresowani najmem nie mogą mieć także tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie Poznania. Jeżeli taki posiadają – muszą złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu pozbędą się go.

Wnioski wszystkich chętnych są oceniane i punktowane, a liczba punktów decyduje o kolejności umieszczenia na liście najemców. Punkty można uzyskać m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu.

Chętni mogą składać wnioski o uczestnictwo w programie od 1 czerwca elektronicznie za pośrednictwem formularza ePUAP lub w formie papierowej poprzez Biuro Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie miasta w zakładce „poznanizamieszkaj”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: