Mieszkańcy tych regionów nie chcą się szczepić. Od września będą obostrzenia?

Adam Niedzielski fot. KPRM

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowuje się w tych regionach, gdzie ludzie nie chcą się szczepić. A to oznacza prawdopodobieństwo wprowadzenia tam dodatkowych obostrzeń. Już we wrześniu.

„Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych” – poinformował w mediach społecznościowych minister Adam Niedzielski. – „Zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56% zakażeń. Osoby, powyżej 60 lat – które są najszerzej zaszczepioną grupą – to jedynie niecałe 20% zakażeń”.

Przyrosty zakażeń są znaczące: 20-25 proc., jeśli chodzi o zachorowania na covid-19. Dane wyraźnie wskazują też, że najwięcej zachorowań ma miejsce w tych województwach , w których jest najniższy odsetek zaszczepionych mieszkańców. I to właśnie tam jest najbardziej prawdopodobne wprowadzenie obostrzeń we wrześniu, z lockdownem włącznie.

W grę wchodzą cztery województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie i opolskie. W nich mamy najwięcej przypadków covid-19 i to ich mieszkańcy szczepią się najmniej chętnie. Jeśli to się nie zmieni, to we wszystkich we wrześniu mogą się pojawić dodatkowe obostrzenia, bo zaszczepieni nie powinni cierpieć za nieodpowiedzialność niezaszczepionych.

Minister nie podał szczegółów obostrzeń, bo na to jest jeszcze za wcześnie, ale resort zdrowia pracuje już nad wytycznymi, śledząc jednocześnie uważnie rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju. Na razie powiedział tylko w Polsat News, że na pewno przy wejściu do wielu miejsc będzie trzeba okazać certyfikat szczepienia lub wykonanego i ważnego testu, zostaną też zmniejszone limity osób, które będą mogły przebywać w jednym pomieszczeniu podczas imprezy czy spotkania, a nawet zakupów.

 

Podziel się: