Mieszkańcy muszą dopłacić do ogrzewania. Rekordzista sześć tysięcy złotych!

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Od kilkuset do nawet 6 tysięcy złotych więcej za ogrzewanie muszą zapłacić mieszkańcy dwóch budynków przy ulicy Parowozownia w Jarocinie – i to w ciągu 30 dni. Centrum Usług Wspólnych w Jarocinie już zapowiedziało pomoc.

W budynkach przy ul. Parowozownia znajdują się mieszkania socjalne, którymi zarządza Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jak informuje portal „jarocinska” – lokatorzy tych budynków otrzymali w ubiegłym tygodniu rozliczenie kosztów ogrzewania za 2021 i 2022 r. I z nich niektórzy dowiedzieli się, że mają niedopłaty na koncie, więc muszą dopłacić do ogrzewania.

Ponieważ na ogrzewanie i na inne wpłaca się zaliczkę na początku sezonu i mieszkańcy o tym wiedzą, więc sam fakt konieczności dopłat ich nie zdziwił. Szok przeżyli wówczas, gdy zobaczyli, ile mają dopłacić i w jakim czasie. Bo na zapłacenie mają zaledwie 30 dni.

W mieszkaniach socjalnych mieszkają osoby o niskich dochodach – tymczasem dopłaty wynosiły kilkaset złotych, ale były i takie w wysokości 5 czy 6 tysięcy złotych. Na przykład jeden z lokatorów, mimo że regularnie i na bieżąco płacił wszystkie należności, musi dopłacić 4994 zł dopłaty za ogrzewanie za mieszkanie o powierzchni 29 metrów kwadratowych, w którym mieszkają dwie osoby. Mieszkańcy twierdzą, że nie są w stanie zdobyć takich pieniędzy, bo po prostu ich nie mają, a już na pewno w ciągu 30 dni.

Dlaczego mają tak mało czasu na zapłacenie i czemu dostali rozliczenie za rok 2021 dopiero teraz? Ilona Zielińska, dyrektor JTBS, wyjaśniła portalowi: liczyli na to, że dodatek węglowy, który ustawowo został wprowadzony w ubiegłym roku, będzie miał wpływ na rozliczenie kosztów ogrzewania i że będą nim objęci mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Dyrektor doskonale wie, że mieszkańcy lokali socjalnych nie są w stanie zapłacić takich pieniędzy w ciągu 30 dni, ale skontaktowała się z dyrektorem Centrum Usług Społecznych, by wspólnie z nim wypracować formę pomocy dla każdego lokatora indywidualnie. Nikogo z mieszkańców nie zamierzają zostawić bez wsparcia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: