piątek, 23 lutego, 2024

Międzychód: Oddział dziecięcy szpitala zostanie zlikwidowany. Co z małymi pacjentami?

17 września oddział pediatryczny w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie zakończy działalność. Powodem jest brak lekarzy. Jednak dyrektor szpital Bartosz Grobelny zapewnia, że mali pacjenci nie pozostaną bez opieki.

Działalność oddziału była zawieszona od kilku miesięcy, jak informuje portal “Miedzychod Nasze Miasto”, ale problemy z obsadą lekarską datują się od 2015 roku, kiedy ze szpitala odeszło aż troje młodych lekarzy. Gdy już udawało się zatrudnić lekarzy, to zawsze mniej niż wskazywałyby potrzeby. Zdaniem dyrektora powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: leży stosunkowo daleko od ośrodków kształcących lekarzy, takich jak na przykład . Konkurencja, jaką zrobiło szpitalom powiatowym niedawno otwarte Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które przecież też zmaga się z brakiem lekarzy. No i brak lekarzy w ogóle, w całym kraju.

Bo problem z zatrudnieniem lekarzy ma nie tylko Międzychód. Zamknięty został oddział dziecięcy w szpitalu w Wyrzysku, zawieszone położnictwo i neonatologia w Nowym Tomyślu, od 29 sierpnia nie działa oddział dziecięcy w szpitalu w Wolsztynie. Na razie do końca roku, jednak szpital bezskutecznie szuka lekarzy od kilkunastu miesięcy, trudno więc liczyć na to, że znajdzie ich do końca roku.

Szpital Powiatowy w Międzychodzie zadecydował więc o zamknięciu oddziału dziecięcego. Teraz trwa tam remont, na który placówka dostała 6,5 mln zł z budżetu państwa, a po remoncie będzie się tam mieścił oddział reumatologiczny. Szpital prowadzi także rozmowy z NFZ na temat otwarcia w wyremontowanej części zakładu opiekuńczo-leczniczego. Kiedyś już taki działał w szpitalu, a struktura obecnych pacjentów, no i prognozy demograficzne wskazują, że znów będzie potrzebny.

Dyrektor Grobelny zapewnia jednak, że mali pacjenci będą mieć zapewnioną odpowiednią opiekę w powiecie. W szpitalnym POZ pediatrzy są, jest także chirurg dziecięcy i okulista. Jest też SOR i “wieczorynka” dla nagłych przypadków. A jeśli okaże się, że jest potrzebny transport medyczny do placówki z oddziałem dziecięcym, na przykład do Poznania czy Gorzowa Wielkopolskiego, to taki zostanie zapewniony.

Strona głównaMiędzychódMiędzychód: Oddział dziecięcy szpitala zostanie zlikwidowany. Co z małymi pacjentami?