Mateusz Morawiecki o koronawirusie: Będą kolejne obostrzenia

Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier zapowiedział kolejne pandemiczne obostrzenia, które wejdą w życie przed świętami z powodu nowego wariantu koronawirusa Omikron. Szczegóły zostaną przedstawione 7 albo 8 grudnia.

Na razie wiadomo, że rząd zamierza wzmocnić obowiązek szczepień w niektórych zawodach. Trwa też dyskusja nad dodatkowymi obostrzeniami dla osób niezaszczepionych. Premier przyznał, że sytuacja z zakażeniami przedstawia się bardzo źle, bo nadal jest bardzo dużo zakażeń i wiele zgonów, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych.

Premier poinformował też, że stabilizuje się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, służby strzegące jej mają coraz lepsze warunki, a wkrótce rozpocznie się tam budowa zapory. Dzięki akcjom dyplomatycznym wieku migrantów już wróciło do swoich krajów, wielu wkrótce wróci i na granicy będzie ich coraz mniej. Czy to jednak sprawi, że reżim Łukaszenki da sobie spokój z atakami na granicę? Na to pytanie w Polsce nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.

Premier został też poproszony o komentarz do słów Marine Le Pen, która stwierdziła, że Ukraina znajduje się w strefie wpływów Rosji. Odpowiedział, że PiS szuka sojuszników przeciw centralizacji Europy, którą, zdaniem tej partii, chce wprowadzić UE. Ale to nie znaczy, że z tymi sojusznikami musi się ze wszystkim zgadzać.

Źródło: Onet