Masz dwa świadczenia? Złóż wniosek do ZUS, by nie spłacać podatku

Podatki fot ZUS

Osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko i osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej maja jeszcze czas do 31 grudnia, by złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie.

Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku, która może wynieść nawet 5100 zł.

– Każdy organ rentowy, w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia – tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i z innego organu rentowego np. z KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego. Aby tego uniknąć, warto złożyć w jednej z instytucji wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie, co prawda, niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego.

Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Ostatnio dodane: