Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Wybory fot. UMP
10 maja pójdziemy do urn wybierać prezydenta RP – ogłosiła dziś marszałek Elżbieta Witek. Druga tura wyborów – jeśli do niej dojdzie – odbędzie się 24 maja.

W grę wchodziły trzy terminy: 3, 10 i 17 maja. Marszałek zdecydowała się na 10 maja po uwzględnieniu kalendarzy międzynarodowych. Przypomnijmy, że termin wyborów nie może przypadać wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. A skoro prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r. , to jego kadencja kończy się 6 sierpnia 2020 r.

Jeśli w pierwszej turze wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie osiągnie minimum połowy poparcia, to dwa tygodnie później, 24 maja, odbędzie się druga tura wyborów. Nowy prezydent złoży przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta, czyli 6 sierpnia i rozpocznie pięcioletnią kadencję.

Marszałek Sejmu zwlekała z ogłoszeniem daty wyborów prawie do ostatniej chwili – ostateczny termin mija 6 lutego. Z chwila ogłoszenia zaczyna się oficjalna kampania wyborcza kandydatów na najwyższe stanowisko w państwie: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), wicemarszałek Sejmu, Władysława Kosiniaka-Kamysza, przewodniczącego PSL, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, Roberta Biedronia z Wiosny oraz niezależnego kandydata Szymona Hołowni. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze oficjalnie swojego startu w wyborach.

el