Marek Woźniak: Gruzja przedstawia Wielkopolsce interesującą ofertę gospodarczą

„Doing Business: Georgia” to tytuł konferencji, którą 12 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu otworzył Marszałek Marek Woźniak. Współorganizatorami wydarzenia był Wielkopolski Fundusz Rozwoju, w partnerstwie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego oraz Ambasadą Gruzji.

– Nasze wzajemne kontakty mają kilkuletnią historię, w ramach której wskazywaliśmy Gruzinom dobre praktyki m.in. w zakresie konstruowania dobrej oferty dla obcego odbiorcy. Służyliśmy własnym doświadczeniem i wsparciem ekspertów. Dziś strona gruzińska nadal zgłasza nam wolę współpracy między samorządami – mamy zaproszenie od regionu Imeretia do podjęcia sformalizowanych relacji w postaci porozumienia. Myślę, że to dla Wielkopolski intersująca oferta. Gruzja cały czas się rozwija – przeszła już długą ścieżkę z myślą o dostosowaniu do europejskich standardów, ma dziś bezwizowy ruch swoich obywateli oraz umowę stowarzyszeniową. Warto ją wspierać w tych aspiracjach europejskich i warto też budować dla naszych przedsiębiorstw możliwość kooperacji. Chcemy stworzyć dobre, czyli przede wszystkim bezpieczne mechanizmy dotarcia do gruzińskiego rynku, co jest kluczowe w biznesie – mówił Marszałek Marek Woźniak.

Konferencja była okazją do poznania możliwości inwestycyjnych tego niezwykłego, szybko rozwijającego się kraju. W raporcie „Doing business 2018” opublikowanym przez Bank Światowy, Gruzja uplasowała się na wysokim – dziewiątym – miejscu na świecie. W ofercie dla przedsiębiorców podkreśla się korzystne warunki do prowadzenia biznesu w Gruzji oraz znaczące, strategiczne położenie kraju – łączące Azję Zachodnią, Azję Centralną i Europę. Gruzini liczą na współpracę szczególnie z firmami branży budowlanej, energetycznej i turystycznej. Co istotne, poprzez Gruzję towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu czy Iranu.
Podczas otwartej debaty eksperci zaprezentowali ofertę gospodarczą i zachęcali do podjęcia decyzji o ekspansji zagranicznej. Zwrócili również szczególną uwagę na to, jak przygotować się do inwestycji.

Konferencja „Doing Business: Georgia stanowiła główne wydarzenie oficjalnej wizyty Alexandra Khvtisiashvili, Wiceministra Spraw Zagranicznych Gruzji wraz z towarzyszącą mu wysokiej rangi delegacją gruzińską zainteresowaną współpracą z wielkopolskimi przedsiębiorcami i samorządem lokalnym. Jest to efekt dwóch wizyt gospodarczych zorganizowanych przez spółkę Samorządu Województwa Wielkopolskiego – Wielkopolski Fundusz Rozwoju, w czerwcu i sierpniu ub.r. do Tbilisi oraz Kutaisi, podczas których nawiązano bardzo dobre relacje z przedstawicielami gruzińskich władz, zarówno szczebla krajowego jak i lokalnego, oraz firmami – potencjalnymi lokalnymi partnerami biznesowymi.

W programie wizyty w Wielkopolsce znalazł się także udział w w III edycji Forum Gospodarczego Budownictwa „Build4Future” na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz w targach BUDMA, odnowienie umowy partnerskiej z Poznaniem, w związku z jubileuszem 10-lecia współpracy, a także wizyta w Krotoszynie.

Autor: UM

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze