Magazyn niebezpiecznych odpadów w Wielkopolsce. Interweniowały służby

nielegalne składowisko odpadów fot. WIOŚ Poznań

Ponad 70 palet z pojemnikami zawierającymi nieznane substancje odkryto w miejscowości Ruszków Pierwszy w powiecie kolskim. Sprawa zapewne by nie wyszła na jaw, gdyby nie to, że doszło do rozszczelnienia trzech pojemników.

Odpady znaleziono 21 maja na terenie jednej z nieruchomości w Ruszkowie Pierwszym. O sprawie powiadomił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu, którego inspektorzy z Wydziału Zwalczanie Przestępczości Środowiskowej byli na miejscu znalezienia odpadów.
„Na terenie nieruchomości znajduje się ponad 70 palet z pojemnikami zawierającymi ciekłe substancje” – poinformowali na swojej stronie inspektorzy.

Dotychczasowe ustalenia wskazują na to, że nieznana osoba wynajęła magazyn w Ruszkowie Pierwszym, zwiozła tam ponad 70 palet odpadów – i porzuciła je tam. Sprawa być może nie wyszłaby tak szybko na jaw, gdyby nie fakt, że doszło do rozszczelnienia 3 pojemników, które musiały zostać doraźnie zabezpieczone przez straż pożarną.
„Doszło do porzucenia odpadów przez nieustalonego sprawcę we wcześniej wynajętym magazynie” – podsumowali inspektorzy. – „WIOŚ w Poznaniu zwraca uwagę, że w przypadku wynajęcia hali magazynowej należy bezwzględnie, szczegółowo zweryfikować kontrahenta”.

W działaniach w Ruszkowie Pierwszym brali udział strażacy PSP w Kole oraz Specjalistyczna Jednostka Chemiczna z Krzesin, druhowie z okolicznych OSP, policja oraz prokuratura. Trwają dalsze czynności wyjaśniające w tej sprawie. Sprawcy za zanieczyszczanie środowiska w znacznych rozmiarach grozi nawet do 10 lat więzienia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: