Lodowisko Bogdanka znika. Rozpoczęło się burzenie

Muzeum Powstania Wielkopolskiego wizualizacja fot. UMP

Chodziły tam na łyżwy całe pokolenia poznaniaków – a teraz trwa burzenie tego, co pozostało po lodowisku Bogdanka. Na tym miejscu wkrótce rozpocznie się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że lodowisko w tym miejscu otwarto w 1967 roku, jako pełnowymiarowe, choć niezadaszone, o powierzchni 1200 m kwadratowych. Lokalizacja nie było przypadkowa: otwarto je na zapleczu ówczesnej rzeźni przy Garbarach, bo jej zawdzięczano istnienie lodowiska – amoniak do chłodzenia tafli.

Mieszkańcy chętnie korzystali i ze szkółki łyżwiarskiej, zabaw tanecznych na lodzie, odbywały się tu także lekcje wychowania fizycznego dla dzieci z okolicznych szkół. Żeby wejść na Bogdankę i pojeździć, trzeba było odstać zawsze co najmniej kilkadziesiąt minut w kolejce.

Lodowisko działało do 1994 roku, kiedy to zamknięto je ze względów bezpieczeństwa – powinien tam zostać przeprowadzony generalny remont po tych wszystkich latach, ale nie było na niego pieniędzy. W 2005 roku lodowisko ponownie otwarto, co prawda tylko na nieco więcej niż połowie tafli – i w takiej wersji działało jeszcze kilka lat. 4 listopada 2020 roku lodowisko poinformowało na swoim profilu na FB, że definitywnie kończy działalność.

Na miejscu lodowiska stanie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Budynek ma już pozwolenie na budowę i budowa ma się rozpocząć już jesienią tego roku – na teren dawnego lodowiska wjechał więc ciężki sprzęt i zaczęło się burzenie pozostałości obiektu. Inwestorem jest samorząd Wielkopolski, bo marszałek Marek Woźniak pod koniec grudnia przejął inwestycję od miasta Poznania razem z Muzeum Archeologicznym, przekazując w zamian Filharmonię Poznańską.

Od 2021 roku jest gotowy projekt muzeum autorstwa pracowni WXCA, więc nic już nie stało na przeszkodzie, by rozpocząć inwestycję – a w grudniu marszałek zapowiedział, że do ogłoszenia przetargu na wykonanie i rozpoczęcia inwestycji przystąpi najszybciej, jak to będzie możliwe. I właśnie rozpoczęło się burzenie Bogdanki…

Muzeum ma być gotowe za trzy lata i będzie to potężny budynek. Sama część ekspozycyjna muzeum zajmie trzy tysiące metrów kwadratowych. Budynek ma kosztować prawie 380 mln zł.

Podziel się:

Ostatnio dodane: