Zamiana instytucji kultury dokonana. Samorządy Poznania i Wielkopolski podpisały umowę

27.12. Podpisanie umów fot. UMWW

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania 27 grudnia podpisali umowy o wymianie instytucji kultury: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Archeologicznego i Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.

Zgodnie z umową od 1 stycznia 2023 roku samorząd Wielkopolski przejmie od miasta Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, a samorząd Poznania z kolei przejmie od samorządu Wielkopolski filharmonię.

„Warto coś zmienić”

– Ta zamiana jest wydarzeniem bez precedensu – przyznał marszałek Marek Woźniak. – Musieliśmy ją przeprowadzić sami, nie mając żadnych wzorców. Po 24 latach od podziału, który został dokonany w wyniku reformy samorządowej, uznaliśmy z panem prezydentem, że warto coś zmienić i dokonać jego korekty w kontekście własnościowym prowadzonych przez nas instytucji kultury. Jednym z kluczowych powodów tej zmiany, którą wypracowaliśmy wspólnie, była kwestia budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Chcemy rozpocząć niezwłocznie przygotowania do procesu inwestycyjnego, a to wymaga uzgodnień organizacyjnych. Mamy pozwolenie na budowę, przed nami ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie inwestycji. Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć wszystkie te działania najszybciej, jak to będzie możliwe. To ma być instytucja, która będzie służyła wiele dziesięcioleci Wielkopolsce i wszystkim, którzy będą mogli te wątki historyczne nie tylko poznać, ale i zgłębić. Kluczową sprawą w tej chwili jest nawiązanie formalnego kontaktu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marszałek liczy na to, że deklaracje składane publicznie przez ministra Piotra Glińskiego zostaną dotrzymane i że wkrótce ministerstwo podpisze z samorządem porozumienie o współprowadzeniu inwestycji. Jednak, jak podkreślił, gdyby do podpisania umowy nie doszło, samorząd Wielkopolski jest przygotowany na realizację tej inwestycji samodzielnie.

– Niepotrzebnie polityka wdarła się w proces przygotowania do zamiany instytucji kultury między nami a miastem – zwrócił uwagę marszałek. – Nas jednak ona nie interesuje, za to od 1 stycznia 2023 roku mamy legitymację do konkretnych ustaleń, w tym z ministerstwem, jak i szeregu działań, które sprawią, że za kilka lat cieszyć się będziemy nowoczesną instytucją muzealną w stolicy Wielkopolski, opowiadającą w atrakcyjny sposób o naszej drodze do wolności.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zwrócił uwagę, że żaden samorząd dotąd nie dokonywał takiej wymiany, mimo że po 24 od dokonania podziału instytucji kultury na państwowe, marszałkowskie i miejskie w wielu przypadkach widać, że zmiany jednostki zarządzającej byłyby z korzyścią dla wielu instytucji kultury.

– Minione lata pokazały, iż naturalnym procesem jest przyporządkowanie pewnych instytucji województwu, a innych miastu – wyjaśnił prezydent. – To marszałek organizuje obchody i rocznice Powstania Wielkopolskiego. Zryw obejmował całą Wielkopolskę i pokazał, że tylko dzięki współpracy mieszkańców różnych miejscowości, takich jak Czempiń, Chodzież, czy Śrem, można wygrać. Dlatego uważam, że Muzeum Powstania Wielkopolskiego powinno mieć szerszy charakter, powinno też posiadać swoje filie. Z kolei filharmonia jest elementem, który może wyróżniać Poznań. Chcę, żeby była to najlepsza instytucja tego typu w Europie.

Budowa nowych siedzib i lepsza współpraca

Decyzja o przekazaniu WMN podyktowana była m.in. planami budowy siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które będzie oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Przejmując nadzór nad WMN, samorząd Wielkopolski przyjmie też rolę inwestora budowy nowej siedziby muzeum. W budżecie województwa na 2023 rok zabezpieczono 19 169 000 zł na prowadzenie działalności WMN, w tym 12 000 000 zł na wydatki inwestycyjne z przeznaczeniem na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Z kolei przejęcie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wzbogaci przekaz związany z początkami polskiej państwowości, zwłaszcza że województwo już jest organizatorem dla dwóch innych instytucji ściśle związanych z historią powstawania naszego państwa: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Poszerzenie tej grupy muzeów, traktujących o narodzinach polskości, o tak ważną placówkę, jaką jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w skład którego wchodzi m.in. Rezerwat Genius Loci na Ostrowie Tumskim, przyczyni się do ich bliższej współpracy. Na prowadzenie muzeum przeznaczono w budżecie Wielkopolski na 2023 roku 7 878 000 zł.

Przekazanie Filharmonii Poznańskiej samorządowi Poznania umożliwi z kolei budowę siedziby dla filharmoników, a także zacieśni współpracę między takimi instytucjami miasta jak Teatr Muzyczny, CK Zamek czy chóry, z których przecież słynie stolica Wielkopolski.

Podziel się:

Ostatnio dodane: