Szczepienie na Covid 19 Pfizer BionTech fot. Sławek Wąchała

Lockdown w całej Europie. Nawet do kwietnia?

Wszyscy liczyli na łagodzenie obostrzeń po nowym roku – a tymczasem wszystko wskazuje na to, że będzie dokładnie odwrotnie. I to w całej Europie.

Jak informuje Money.pl, o możliwości lockdownu do kwietnia mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel – taka była jej reakcja na nowy typ wirusa, który pojawił się w Wielkiej Brytanii. Na razie w Niemczech obowiązuje ograniczenie podróży po kraju do 15 km od domu, szkoły działają tylko w niektórych landach, a na spotkania towarzyskie można zaprosić tylko jedną osobę spoza gospodarstwa domowego.

Dyskusje nad wprowadzeniem kolejnego lockdownu trwają także we Francji, choć tam został on zniesiony dopiero w połowie grudnia. Ale sytuacja w kraju nadal się nie poprawia, więc rząd zastanawia się na zaostrzeniem restrykcji.

W Holandii przedłużono twardy lockdown do 9 lutego – na razie, bo nie wiadomo, czy nie będzie kolejnego przedłużenia. Władze zaapelowały też do obywateli, by powstrzymali się od podróży za granicę przez sześć do dziesięciu tygodni. W Belgii nadal obowiązują ograniczenia i na pewno będą do początku marca.

Nad zaostrzeniem restrykcji zastanawia się też rząd Wielkiej Brytanii – chociaż już teraz wolno tam wychodzić z domu tylko do pracy, lekarza lub niezbędne zakupy. Nie wolno organizować żadnych spotkań towarzyskich, a do szkoły chodzą tylko dzieci pracowników takich zawodów jak lekarze czy pielęgniarki. Można co prawda uprawiać sport poza domem, ale tylko z jedną osobą towarzyszącą.

W Czechach zamknięte są szkoły i obiekty sportowe. Sklepy są otwarte, ale mogą sprzedawać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, głównie żywność. Rząd Czech zaleca nawet obywatelom, by kontakty osobiste zastąpić internetowymi komunikatorami – także w przypadku randek, które w ogóle lepiej zostawić na czas po pandemii.

Jak się okazuje, nie tylko w Polsce szczepienia nie są wykonywane tak szybko, jakby sobie tego życzyli obywatele – wszędzie jest z tym problem. Co gorsza, nawet w krajach, które są europejskimi liderami szczepień, jak Wielka Brytania (2,5 mln osób), nie widać spadku zakażeń. Od początku roku mimo szczepień jest tak diagnozowanych od 45 tys. do nawet 70 tys. nowych zakażeń dziennie.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze