Listy schronów już nie ma. Są zasady bezpieczeństwa RCB

Fort 4a fot. Porozumienie dla Twierdzy Poznań

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania 25 lutego zamieściło link do mapy, na której można znaleźć schrony, bo coraz więcej osób pytało właśnie o nie. Dziś linku już nie ma, są za to ogólne zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Strach przed wojną i – niestety – wiara w fałszywe informacje sprawiły, że wielu poznaniaków ustawiło się w kolejkach po paliwo, oblega też sklepy spożywcze robiąc zapasy na wypadek, gdyby wojna przeniosła się na terytorium naszego kraju.

I co ciekawe, po doniesieniach z Kijowa, gdzie większość mieszkańców koczuje na stacjach metra, wielu poznaniaków zainteresowało się schronami w Poznaniu – zapewne dlatego, że metrem, niestety, nie dysponujemy, a jeden długi tunel na Franowie to stanowczo za mało. Pytań jest tak dużo, że CZK postanowiło opublikować specjalny komunikat w tej sprawie:
„Szanowni Państwo, w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi lokalizacji schronów oraz schronów przeciwlotniczych na terenie miasta Poznania przesyłamy link do wyszukiwarki budowli ochronnych” – czytamy w informacji. Link odsyłał do mapy Geopozu, na której między innymi można znaleźć też lokalizacje obiektów obronnych. W Poznaniu, jako w dawnej twierdzy, schronów, bunkrów i umocnień nie brakuje, swoje własne ma nawet całkiem sporo bloków z lat 50.

Jednak CZK szybko usunął ten post i zamiast tego wkleił ogólne zasady bezpieczeństwa zalecane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szukania schronów już nie polecają, za to ostrożność przy korzystaniu z informacji w internecie.

 

Miejmy nadzieję, że to uspokoi przekonanych o konieczności szukania bezpiecznego schronienia.

Podziel się:

Źródło: CZK