Letni rozkład miejskiej komunikacji w Poznaniu. Duży remont i mniej tramwajów

Głogowska, Hetmańska fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

24 czerwca zacznie obowiązywać letni rozkład kursowania miejskich autobusów i tramwajów. Tradycyjnie latem będą kursować rzadziej, a sytuację jeszcze dodatkowo utrudni remont torowiska na ulicy Głogowskiej, od Hetmańskiej do Górczyna.

– Okres wakacyjny ze względu na mniejsze natężenie ruchu w mieście tradycyjnie wykorzystywany jest na przeprowadzenie niezbędnych napraw i remontów – tłumaczy Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – W tym roku na lato został zaplanowany remont torowiska tramwajowego w ulicy Głogowskiej na odcinku od skrzyżowania z Hetmańską do ulicy Dalekiej oraz wymiana rozjazdów wschodniej części węzła na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Kórnickiej. Remonty te są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów w związku ze znacznym zużyciem szyn.

A to oznacza, że od 24 czerwca wraz z wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy rozpocznie się remont torowiska na ulicy Głogowskiej. To oczywiście oznacza zmiany w komunikacji: zamknięty dla ruchu tramwajowego zostanie odcinek ulicy od skrzyżowania z Hetmańską do Górczyna, zostanie uruchomiony autobus “za tramwaj” T5 na trasie Górczyn PKM – rondo Kaponiera. W pierwszym etapie prac będzie możliwy ruch na ulicy Głogowskiej, dlatego autobus T5 będzie kursował z Górczyna do centrum przez Głogowską i Roosevelta. W momencie rozpoczęcia drugiego etapu prac, podczas którego nie będzie możliwości przejazdu autobusu ulicą Głogowską, linia T5 zostanie poprowadzona z Górczyna ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską i następnie Głogowską oraz Roosevelta do Kaponiery. Zmienioną trasą będą kursować autobusy linii nr 179, by pasażerowie mieli dodatkową linię autobusową do wyboru.

W związku z remontem tramwaje linii nr 8 i 14 pojadą zmienionymi trasami: linia nr 8 z węzła Most Dworcowy pojedzie przez most Królowej Jadwigi i ulice Zamenhofa i Hetmańską do Unii Lubelskiej, a linia nr 14 z trasy PST pojedzie przez most Teatralny, rondo Kaponiera, most Dworcowy i Głogowską do przystanku Głogowska / Hetmańska, a następnie ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. skieruje się na Dębiec. Linia nr 5 zostanie zawieszona, natomiast linia 11, obsługująca także ul. Głogowską, pozostanie na swojej trasie. Remont będzie dotyczył nie tylko torów, ale takrze nawierzchni drogowej i krawędzi przystanków, więc z utrudnieniami będą musieli się liczyć także kierowcy.

Jakie jeszcze zmiany czekają pasażerów? Od 24 czerwca wydłużona do Junikowa zostanie linia tramwajowa nr 15. Zostanie też uruchomiona dodatkowa linia nr 99, kursująca z pętli Piątkowska przez Winiary, Bonin i Sołacz do placu Wielkopolskiego – ale za to zawieszone zostaną dodatkowe kursy na linii tramwajowej nr 11, realizowane aktualnie poza szczytami komunikacyjnymi oraz w weekendy.

Szczegóły zmian w komunikacji od 24 czerwca z uwagi na prace remontowe na ulicy Głogowskiej

Linia nr 5 – zawieszona

Linia nr 8 – zmiana trasy

MIŁOSTOWO – Warszawska – Estkowskiego – 23 Lutego – Fredry – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi – Zamenhofa – Hetmańska – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 11 – bez zmian trasy, ale bez dodatkowych kursów w relacji Piątkowska – Głogowska/Hetmańska

PIĄTKOWSKA – Bronowa – Witosa – os. Winiary – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 14 – zmiana trasy

OS. SOBIESKIEGO – PST – Roosevelta (przystanki Most Teatralny, Rondo Kaponiera, Most Dworcowy) – Głogowska – Hetmańska – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM

Linia nr 15 – wydłużenie trasy do Junikowa

OS. SOBIESKIEGO – PST – Roosevelta – Grunwaldzka – JUNIKOWO

Linia nr 99 – dodatkowa linia mająca na celu wzmocnienie komunikacji między północą Poznania a centrum (z uwagi na zmianę na linii nr 11)

PIĄTKOWSKA – Wołyńska – Małopolska – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Fredry – Mielżyńskiego – PL. WIELKOPOLSKI

Linia nr 179 -zmiana trasy

DĘBIEC PKM – … – Górecka – Drużynowa – Dmowskiego – Hetmańska – Arciszewskiego – Ściegiennego – GÓRCZYN PKM (peron nr 5)

Częstotliwość kursowania jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim, z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy autobus kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).

Autobusy linii nr 179 będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach na trasie, a także na przystankach tymczasowych: Drużynowa na ul. Drużynowej (przy ul. Góreckiej) oraz Daleka na ulicy Dmowskiego (przy ul. Dalekiej). Przystanek na ul. Zgoda (w kierunku do ul. Ściegiennego) będzie służył jako przystanek początkowy dla autobusów za tramwaj T5. Na przystanku zatrzymywać się będą także autobusy linii nr 179.

Linia autobusowa „za tramwaj” T5

GÓRCZYN PKM – Zgoda – Głogowska – Roosevelta – RONDO KAPONIERA (w obu kierunkach)

Częstotliwość kursowania w dni robocze jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).

Autobus linii T5 będzie zatrzymywać się na następujących przystankach

  • na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do Górczyna) – przystanki tymczasowe
  • na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do mostu Dworcowego) – na przystankach tramwajowych z wyłączeniem przystanku Dworzec Zachodni (w stronę Kaponiery), który zlokalizowany będzie na chodniku jako tymczasowy
  • na przystankach Most Dworcowy przy krawędziach jezdni (przystanki dla autobusów nocnych)
  • na przystanku Bałtyk na ul. Bukowskiej
  • na przystanku końcowo-początkowym RONDO KAPONIERA na ul. Zwierzynieckiej.

Podziel się: