terytorialsi nabór fot. DWOT Fot. DWOT

Leszno: Wielkopolscy terytorialsi znów przyjmują w swoje szeregi!

Są wśród nich lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz i mechanik. Niemal 90 rekrutów przekroczyło 25 lipca bramę jednostki wojskowej w Lesznie, by stać się terytorialsami.

Wojska Obrony Terytorialnej przez kilka ostatnich miesięcy pomagały w walce z covid-19, prowadząc operację pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności  w walce z koronawirusem. Teraz, gdy restrykcje epidemiczne uległy złagodzeniu, również wielkopolska brygada postanowiła znów przyjmować chętnych w swoje szeregi.

W szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Już pierwszego dnia rekruci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by było wiadomo, z jaką formą wkraczają do wojska. A każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą też zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią i elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą.

Ostatniego dnia czeka ich egzamin – tzw. „pętla taktyczna”, która sprawdza, czego podczas szesnastu ostatnich dni nauczyli się rekruci. Uwieńczeniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 sierpnia na terenie koszar. Oczywiście pierwsze szkolenie to dopiero wstęp do dalszej służby wojskowej. Po złożeniu przysięgi nowi żołnierze kształcić się będą jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

– Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń.

Należy podkreślić, że na cały okres szkolenia do każdej z grup będą przydzieleni ci sami instruktorzy, a grupy szkoleniowe będą oddzielone od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz wyżywienia. Na bieżąco monitorowana będzie epidemiologiczną w każdej grupie szkoleniowej. Jeżeli ryzyko zakażenia będzie duże – szkolenie zostanie przerwane.

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1500 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już ponad 24000 żołnierzy, w tym ponad 21000 ochotników. Rekrutacja do WOT wciąż trwa. Co trzeba zrobić, by zostać terytorialsem? Są dwie drogi: udać się do swojej macierzystej WKU lub wypełnić wniosek na ePUAP.

DWOT, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze