poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Leszno: W powiecie obowiązuje niebieska strefa! Z powodu ASF

Komisja Europejska z powodu afrykańskiego pomoru świń zadecydowała o objęciu części powiatu leszczyńskiego i samego Leszna niebieską, najbardziej restrykcyjną strefą. Hodowców trzody chlewnej czeka szereg utrudnień, co dodatkowo pogorszy i tak już nie najlepszy stan branży.

Niebieska strefa obejmuje gminy Lipno i Osieczną oraz część gminy Włoszakowice, a także samo Leszno. W tej strefie hodowcom świń nie wolno sprzedawać zwierząt do rzeźni lub do innych gospodarstw. W strefie niebieskiej ten zakaz obowiązuje przez 40 dni.

Unijne restrykcje są spowodowane wykryciem ogniska ASF w jednej z hodowli w Ratowicach w gminie Lipno. Wokół niej ustanowiono obszar zapowietrzony, obowiązujący w promieniu 3 km i obszar zapowietrzony w promieniu 7 km.

Zakaz jest szczególnie dotkliwy w tym rejonie, ponieważ powiat leszczyński jest jednym z największych producentów wieprzowiny w kraju. Restrykcjami zostały objęte hodowle liczące ponad 40 tys. świń! To poważny problem dla hodowców, ale też dla konsumentów, ponieważ ograniczenia przełożą się na ceny mięsa, które na pewno jeszcze pójdą w górę.

el

Strona głównaWiadomości Leszno / Gostyń / Rawicz / KościanLeszno: W powiecie obowiązuje niebieska strefa! Z powodu ASF