dziki fot. pan Piotr

Leszno: Rolnicy apelują, by strzelać do dzików

Leszczyńscy samorządowcy wystąpili z petycją do wojewódzkiego lekarza weterynarii w imieniu hodowców trzody chlewnej z regionu. Wśród postulatów jest między innymi zwiększony odstrzał dzików.

Zdaniem rolników i samorządowców właśnie zwiększenie odstrzału pozwoli na zahamowanie afrykańskiego pomoru świń – informuje Radio Poznań. Sygnatariusze petycji postulują też o zamknięcie przejścia dla dzikich zwierząt nad drogą ekspresową S5 i wzmożona kontrolę weterynaryjną artykułów związanych z produkcją rolną i przywożonych do Wielkopolski. Rolnicy otrzymali bowiem sygnały, że niektóre z nich, na przykład słoma, są przywożone z czerwonej strefy i mogą grozić zakażeniem populacji trzody chlewnej.

Pismo podpisali wszyscy samorządowcy z rejonów objętych obszarem ochronnym. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej ten obszar został rozszerzony na Wielkopolskę, a konkretnie obejmuje powiat wolsztyński, powiat leszczyński, gminę Włoszakowice, Zbąszyń w powiecie nowotomyskim oraz Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim.

W imieniu hodowców wystąpili do wojewódzkiego lekarza weterynarii leszczyńscy samorządowcy. Stanowisko w tej sprawie podpisali starosta oraz wójtowie i burmistrzowie gmin z pow. leszczyńskiego.

Radio Poznań, el

10
Dodaj komentarz

avatar
Domin
Domin

Mam totalny brak szacunku do myśliwych więcej szacunku mam do muchy w kiblu!

Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

Biedne dziki zostawcie je jak wiosna to będą częściej miasta odwiedzać ! ( Ironia ) tak to jest jak lebiegi zabierają głos a co gorsze ktoś ich słucha . Czyny maja konsekwencje a to jedna z nich .

Dzik
Dzik

Zostawić ogrodzony azyl a resztę wystrzelić jestem za

Reaemund
Reaemund

Pseudo rolnicy i hodowcy dbają tylko o swoja kieszeń ani szacunku do świń ani do dzików. Dojdziecie kiedyś do takiego etapu że stwierdzicie że pieniedzy nie da się jeść. To hodowle produkują nadmiar co2. Niszczycie środowisko i przyrodę. Odstrzelcie siebie a nie dziki! A pseudo myśliwi pewnie zacieraja rece! Zabieracie dzikom ich terytoria przez budowe fabryk i dróg, zdepczecie nasza planete! Oby przyszle pokolenia odeszly calkowicie od hodowli zwierząt

Nikt
Nikt

Szanowni rolnicy. Myśliwi mają teraz tak wspaniałe prawo łowieckie, że na pewno wam nie pomogą. Polowanie trzeba zgłosić 14 dni prędzej, przygotować a na koniec pojawią się ekomatołki i będą przeszkadzać. W dodatku w większości przypadków bezkarnie. Tu potrzebne są zmiany inaczej zostaniecie z ASF sami. Ekomatołki na pewno wam nie pomogą.