Leszno: Rolnicy apelują, by strzelać do dzików

dziki fot. pan Piotr
Leszczyńscy samorządowcy wystąpili z petycją do wojewódzkiego lekarza weterynarii w imieniu hodowców trzody chlewnej z regionu. Wśród postulatów jest między innymi zwiększony odstrzał dzików.

Zdaniem rolników i samorządowców właśnie zwiększenie odstrzału pozwoli na zahamowanie afrykańskiego pomoru świń – informuje Radio Poznań. Sygnatariusze petycji postulują też o zamknięcie przejścia dla dzikich zwierząt nad drogą ekspresową S5 i wzmożona kontrolę weterynaryjną artykułów związanych z produkcją rolną i przywożonych do Wielkopolski. Rolnicy otrzymali bowiem sygnały, że niektóre z nich, na przykład słoma, są przywożone z czerwonej strefy i mogą grozić zakażeniem populacji trzody chlewnej.

Pismo podpisali wszyscy samorządowcy z rejonów objętych obszarem ochronnym. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej ten obszar został rozszerzony na Wielkopolskę, a konkretnie obejmuje powiat wolsztyński, powiat leszczyński, gminę Włoszakowice, Zbąszyń w powiecie nowotomyskim oraz Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim.

W imieniu hodowców wystąpili do wojewódzkiego lekarza weterynarii leszczyńscy samorządowcy. Stanowisko w tej sprawie podpisali starosta oraz wójtowie i burmistrzowie gmin z pow. leszczyńskiego.

Radio Poznań, el

Podziel się: