Leszno: pierwsi koronerzy rozpoczęli pracę

Mają rozładować kolejki do wypisania aktu zgonu i ułatwić pracę prokuratorom oraz policjantom. W Lesznie rozpoczęli pracę koronerzy, czyli lekarze stwierdzający zgony.

Policja i prokuratura od dawna prosiły o utworzenie takiego stanowiska. Zgodnie z prawem wypisaniem aktu zgonu powinien zająć się lekarz rodzinny pacjenta. Ale nie zawsze było go łatwo ustalić, a gdy się już ustaliło – znaleźć poza dyżurem. Z kolei lekarze dyżurujący w szpitalu nie mieli tego obowiązku, więc nie przyjeżdżali na takie wezwania. Dlatego często prowadzący śledztwo musieli czekać, aż lekarz znajdzie czas, wypisze akt zgonu i umożliwi w ten sposób wydanie ciała rodzinie. A to wstrzymywało pracę śledczych.

Teraz, dzięki umowie podpisanej między samorządem i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, problemu już nie będzie. Do zgonów będą jeździli lekarze na szpitalnym dyżurze, ale ze względu na braki kadrowe od 18:00 do 08:00 w dni powszednie. Jedynie w weekendy i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy będą to robić całą dobę.

Radio Poznań, el

Dodaj komentarz

avatar