drive thru Leszno fot. 12WBOT

Leszno: Pięćset osób chce zbadać, czy nie ma koronawirusa

Mobilny punkt pobrań prób na obecność koronawirusa test&go od rana przed stadionem bada mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego. Zainteresowanie jest duże.

Ta testy jak dotąd zarejestrowało się 500 osób – nadal jeszcze można to zrobić, dzwoniąc pod nr 61 65 68 075. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami przypominającymi zakażenie koronawirusem. Czas mają do 23 czerwca, bo tyle właśnie będzie działał punkt w Lesznie. Testy są bezpłatne.

Mobilne centrum badań zostało podzielone na ścieżkę „walk thru” (dla pieszych) oraz dobrze znaną „drive thru” (dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta). Wymazy na obecność koronawirusa pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W punkcie ewidencyjnym spotkać można pracowników Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, a z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu.

Mobilne centrum wymazowe już po raz jedenasty zostało uruchomione na wniosek wojewody wielkopolskiego, Łukasza Mikołajczyka.
– Od początku funkcjonowania „drive thru”, wraz ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, ustaliliśmy procedury, według których możemy pobierać próbki. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy. Muszę podkreślić, że w każdym miejscu, mobilne centrum wymazowe realizowane jest przy bardzo dobrej współpracy z samorządem lokalnym – wyjaśnia płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 10 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu.

12 WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze